Hajdawery


H – hajdawery


Hajdawery, inaczej nazywane szarawarami, to długie, szerokie i bufiaste spodnie, które zaczęto nosić na Wschodzie i w Polsce w przedziale od XVI do XVIII wieku. Przez wielu uznawane są za najbardziej wygodne spodnie, jakie kiedykolwiek wymyślono. To zapewne dlatego do chwili obecnej mają tylu zwolenników.


Co to są hajdawery?

Hajdawery wykonywane są z różnych materiału, np. z lnu czy bawełny. Są bardzo obszerne, dlatego nierzadko wykorzystywane bywają jako element stroju do uprawiania sportów. Nie krępują ruchów, pozostawiają luz, nie obcierają i doskonale sprawdzają się przy okazji nawet tych cieplejszych dni.


Skąd wzięły się hajdawery?

Hajdawery mają długą, bogatą historię. W Polsce obok żupanu i butów były podstawowym elementem stroju szlacheckiego. Nogawki wkładano do cholewek obuwia, a w pasie ściągano je sznurkiem. Sprawdzały się podczas domowych obowiązków, podróży, a nawet przy okazji wizyt towarzyskich.
Od dawien dawna hajdawery są częścią tradycyjnego ubioru męskiego i damskiego na Bałkanach i na Oriencie. Mają różne kolory oraz czasem najwymyślniejsze zdobienia – wszystko zgodnie z ich przeznaczeniem oraz zwyczajami panującymi w danym regionie.
Hajdawery znajdowały się także na wyposażeniu polskiego wojska, m.in. husarii, kawalerii narodowej czy strzelców konnych w okresie Księstwa Warszawskiego. Oddziały paramilitarne i pożarnicze nosiły je również w okresie zaborów.


Jak nosić hajdawery?

Hajdawery zapewniają luz i wygodę, ale oczywiście nie pasują do każdej stylizacji. Z pewnością nie są to eleganckie, a luźne spodnie męskie, dlatego wszelkie oficjalne elementy, np. marynarka od garnituru, odpadają. Dobrze prezentują się za to z t-shirtami, trampkami, sneakersami męskimi, skórzanymi kurtkami, a nawet swetrami.

pixel