Wełna


W – wełna


Wełna to naturalne włókno uzyskiwane z sierści owiec, wielbłądów, kóz, lam oraz królików. Ze względu na swoje właściwości jest świetnym materiałem do produkcji ubrań. Poszczególne rodzaje wełny bardzo różnią się jakością, dlatego warto o nich poczytać i zwracać uwagę na metki.



Co to jest wełna?

Wełna ma szereg zalet, których próżno szukać wśród sztucznych tkanin. Przede wszystkim jest bardzo ciepła. Cieniutki, kaszmirowy sweter skuteczniej ochroni nas przed zimnem niż gruby, ale z akrylu. W wełnianych ubraniach ciężko jest się spocić, ale też trudniej zmoknąć. Ponadto tego typu włókno nie gniecie się, wolno brudzi i jest odporne na wysoką temperaturę.



Najważniejsze wady wełny

Niestety, wełna nie jest dla każdego. Przede wszystkim nie poleca się jej alergikom, gdyż stanowi jeden z najsilniejszych alergenów i może mocno podrażnić skórę. Wymaga starannej pielęgnacji, co oznacza delikatne pranie i regularne golenie mechacących się części ubrań za pomocą specjalnej maszynki. Wełniana odzież bardzo łatwo się rozciąga i traci kształt, zwłaszcza kiedy jest mokra, musimy zatem wyjątkowo mądrze ją suszyć.



Co warto kupić?

Za najbardziej wartościowe uznaje się merino wool, czyli wełnę z merynosów – owiec, oraz kaszmir. Włókno to, pozyskiwane od kóz kaszmirskich, jest najbardziej przyjemną w dotyku, ale i najdroższą ze wszystkich rodzajów wełny na świecie. Popularny jest również moher, czyli delikatnie lśniące włókna z kozy angorskiej, której nie należy kojarzyć z angorą, bo ta wykonana jest z sierści angorskiego królika. Charakteryzuje się lekkością, puszystością i dużą sprężystością.



Czy domieszki są złe?

Wbrew obiegowej opinii domieszki wcale nie są złe, o ile tylko nie przekraczają 20%. Najczęściej dodatkiem są włókna chemiczne, takie jak wiskoza czy poliester, które sprawiają, że wełniane ubrania są trwalsze, przyjemniejsze w dotyku i mniej podatne na rozciąganie.

pixel