Trampki – jak tworzyła się historia?
Pierwsze trampki ujrzały światło dzienne jeszcze w XIX wieku, kiedy to Wait Webster opatentował gumowe podeszwy. Zakładano je do gry w krykieta oraz jazdy na bicyklach. Z kolei trampki sięgające za kostkę miały chronić ten wyjątkowo wrażliwy staw przed urazami i kontuzjami, a mieli w nich chodzić, przede wszystkim koszykarze. W Polsce trampki pojawiły się w latach 30 XX w, a ich nazwa powstała w nawiązaniu do słowa „tramp” oznaczającego wędrowca, włóczęgę. Największa fala popularności tego typu obuwia przypada na lata 40. oraz 50. Wszystko dzięki amerykańskiej armii, która używała trampek w czasie treningów. Żołnierze szybko polubili je tak bardzo, że zaczęli chodzić w nich także „po cywilu”. Wkrótce trampki miała połowa społeczeństwa. Właściciele trampek zaczęli ozdabiać i farbować swoje buty tworząc z każdej pary coś unikatowego – małe dzieło sztuki. W latach 60. stały się one symbolem buntu wśród nastolatków na całym świecie. Były elementem charakterystycznym dla subkultury punków, hippisów oraz fanów rocka. Niebyt dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie: „Pokaż mi swoje trampki, a powiem ci, kim jesteś”. Przez ponad 100 lat trampki były i wciąż są kojarzone z indywidualnością, oryginalnością i bezkompromisowością – również w kwestii mody. Biegają w nich chłopcy wracający ze szkoły, chodzą w nich gwiazdy i modele w czasie pokazów największych projektantów i firm.
W czym tkwi wyjątkowość trampek?
Trampki to ulubione buty milionów mężczyzn w Polsce i na całym świecie. Wielu z nich codziennie w drodze do pracy nosi ulubione, wygodne trampki i dopiero w firmie przebiera je na formalne półbuty. Trampki są niezwykle lekkie, więc można nosić je ze sobą jako buty na w-f, czy inne zajęcia sportowe. Dzięki materiałom, z jakich są wykonane można je uprać wrzucając je do pralki. Kolejnym walorem tych sportowych butów, jest wygoda i komfort chodzenia. Uwielbiają je również ci, którzy nie lubią długo analizować aktualnych trendów. Wybierają bezpieczne rozwiązania, które sprawią, że nie muszą obawiać się, że strzelą sobie „modowego samobója”. W czym tkwi ich wyjątkowość? Najprostszą odpowiedzią jest – prostota, właśnie. Gumowa podeszwa, płócienny wierzch, para sznurówek.. Tylko tyle, a może właśnie – aż tyle?
Do czego i komu pasują trampki?
Trampki to buty, które pasują każdemu mężczyźnie bez względu na wiek, urodę i charakter. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że każdy facet ma w swojej szafie ubrania pasujące do tego obuwia. Z tego powodu, każdy powinien mieć choćby jedną parę. Trampki pasują do wielu stylów. Dziś wkłada się je nawet do weselnych garniturów i smokingów w celu przełamania oficjalnego stylu. Chodzą tak również najsławniejsi aktorzy, muzycy i celebryci na całym świecie. Dzięki trampkom zyskujemy niebanalny wygląd i luz. Wiele osób twierdzi wręcz, że będąc w trampkach zyskuje pewność siebie, jest bardziej przebojowa i spontaniczna. Trampki to jednak, przede wszystkim obuwie codzienne, idealnie pasujące do koszuli w kratę, bluzy, a także T-shirtu i marynarki. Zawsze dobrze wyglądają z jeansami i dresami. Wakacyjny luz gwarantuje połączenie trampek z szortami, koszulką polo i słomkowym kapeluszem. Każdy może znaleźć trampki oddające jego osobowość. Są takie w klasycznych kolorach, czyli czarne i białe, ale też w odważnych barwach – czerwone lub wielobarwne. Bezpiecznym kompromisem pomiędzy klasyka a ekstrawagancją są szare lub beżowe trampki. To, na jaką parę się zdecyduje dany mężczyzna, zależy wyłącznie od niego.