Kurtki bomber – z wojska do miasta i na wybiegi
Bomber jacket męska to element garderoby o długiej i fascynującej historii. Chociaż dziś spotkać ją można na ulicach każdego miasta i miasteczka, jej rodowód wcale nie znajduje się ani na miejskich przedmieściach, ani na największych wybiegach mody, lecz… w amerykańskiej armii.
Pierwowzorem tej legendarnej kurtki męskiej był model A2. W 1931 roku takie właśnie okrycie otrzymali amerykańcy piloci. Stąd też jej nazwa, którą do dziś można spotkać, mianowicie – pilotka.
Czym charakteryzował się protoplasta bomber? Kurtka dla żołnierzy
Była to prosta kurtka wykonana z matowej skóry. Na samym początku produkowano je skóry fok lub koni, po pewnym czasie zastąpiono ją bardziej dostępnymi i tańszymi skórami kozimi i bydlęcymi.
Fason pilotki męskiej, podobnie jak wiele innych, był odpowiedzią na praktyczną potrzebę. Do czasów pierwszej wojny światowej piloci chodzili w długich skórzanych płaszczach, które nie zapewniały odpowiedniej swobody ruchów w czasie latania samolotem. Piloci potrzebowali czegoś nie tylko wygodnego, ale również bardzo ciepłego i chroniącego ich przed wiatrem.
Po czym rozpoznać męską kurtkę bomber?
Bomberki nie sposób pomylić z innym modelem kurtek męskich. Charakterystyczne jest dla niej zapięcie na suwak, a także ściągacze przy kołnierzu, rękawach i u dołu. Ten fason najczęściej posiada skośne kieszenie bez patek – choć oczywiście znajdziesz też modele, które łamią ten schemat i wykraczają nieco poza ten opis. W końcu projektanci lubią bawić się klasyką nie od dziś.
Męskie kurtki bomberki lansuje Hollywood!
Kurtki bomberki świat poznał i pokochał jednak przede wszystkim za sprawą amerykańskich gwiazd i filmów, w których występowały - od przełomu lat 40. i 50. ubiegłego stulecia. Nosił je m.in. Frank Sinatra w filmie „Ekspres von Rayana” z 1965 oraz Gregory Peck w produkcji „Z jasnego nieba” z 1949 roku.
W XXI wieku męskie bomberki odrodziły się i wróciły do łask modowego świata – wydaje się, że na dobre. Model ewoluował. Dziś te kurtki męskie ze ściągaczem dostępne są nie tylko w wersji skórzane, ale również bawełnianej czy wykonanej z materiałów syntetycznej. W zależności od użytego materiału, nadają się na inną porę roku oraz pogodę. Zimowe bomberki zostały wyposażone – pozostając w militarnych klimatach – w duży kaptur obszyty futrem, te typowo miejskie i sportowe – w kaptur bawełniany.
Co ciekawe, męska bomberka doczekała się również swojej nieco bardziej formalnej odsłony. Stało się to możliwe dzięki użyciu przeszyć pikowań) w kształcie rombów. Jest to charakterystyczne dla kurtek husky kojarzonych z brytyjską arystokracją.
W naszym sklepie internetowym Ozonee znajdziesz szeroki wybór kurtek bomberek dla mężczyzn w stonowanych, ciemnych kolorach, takich jak granat, butelkowa zieleń czy czerń. Jeśli wolisz coś bardziej odważnego i rzucającego się w oczy, z pewnością przypadnie Ci do gustu niebieski lub czerwony bomber jacket.
Z czym połączyć bomberkę – kurtkę męską z bojowym akcentem?
Warto pamiętać, że kurtka typu bomber nie jest bardzo formalnym modelem. Z tego powodu lepiej nie łączyć jej z garniturem i innymi formalnymi, eleganckimi ubraniami. Jeśli pod spód założysz marynarkę, Twoja sylwetka straci odpowiednie proporcje. Ściągacz bomberki znajduje się zazwyczaj wyżej niż kończy się marynarka, dlatego ta druga będzie nieestetycznie wystawać.
Taki model kurtki męskiej jest charakterystyczny dla stylu casual, streetwear i rockowego. Z powodzeniem możesz połączyć go z jeansami, joggersami. Do tego sneakersy lub inne sportowe buty. A co pod bomberkę? Sprawdzi się bawełniany longsleeve, koszula w kratę albo t-shirt z nadrukiem.
Bomberki męskie to uniwersalne i niezwykle wygodne ubranie. Przetestuj je i Ty!