Alpaka


A – alpaka


Alpaka to ssak z rodziny wielbłądowatych pochodzący z Ameryki Południowej. Zamieszkuje tereny m.in. Boliwii, Chile, Peru i Ekwadoru. Z wyglądu przypomina nieco lamę, a z budowy ciała owcę. Alpaki nie występują już raczej w formie dzikiej i hodowane są w stadach przede wszystkim dla mięsa lub doskonałej wełny, która jest swego rodzaju towarem luksusowym. Produkuje się jej dużo mniej niż wełny owczej.


Co to jest alpaka?

Uznaje się, że wełna alpak jest lepsza od tej owczej. Nazywa się ją nawet „wełną bogów” i kojarzy się z luksusem. Pozyskuje się ją poprzez strzyżenie zwierząt, nie zabija się ich dla futer. Wykonuje się z niej ubrania, np. swetry męskie i damskie, spodnie czy płaszcze, kołdry, poduszki, szale czy koce.


Wełna z alpaki – dlaczego jest tak ceniona?

Wełna z alpaki jest coraz bardziej popularna, ponieważ jest miękka, lekka i delikatna. Co ważne, równocześnie ma jedwabisty połysk, jest bardzo elastyczna, ale i wytrzymała i odporna na działanie promieniowania słonecznego. Poza tym nie ulega łatwo ścieraniu, jest przyjazna alergikom, a przy jej obróbce nie jest konieczne używanie chemikaliów. Ma niską zawartość lanoliny, dzięki czemu mniej się brudzi i czyści się ją łatwiej niż wełnę owczą. Wełna z alpaki najczęściej występuje w swoim naturalnym kolorze, ponieważ zwierzęta te mają różnorodne ubarwienie – występują w przeszło dwudziestu kolorach. Najczęściej spotyka się czarne oraz brązowo-czarne.


Dlaczego hodowla alpak jest tak opłacalna?

Hodowla alpaki jest ekonomiczna, ponieważ zwierzęta te jedząc rośliny, nie wyrywają ich korzeni z ziemi, nie niszczą pastwisk i bez większych kłopotów wytrzymują nawet srogie zimy. Nie są też wymagające – żywią się raczej niskiej jakości trawą, a ich nawóz dobrze przydaje się w ogrodnictwie. Ciekawostką jest, że dzięki łagodnemu usposobieniu zwierzęta te są wykorzystywane do pracy z chorymi ludźmi.

pixel