Black tie


B – black tie


Black tie to elegancki strój wizytowy, którego podstawą jest smoking i mucha, a nie krawat, jak sugeruje nazwa. Jego historia sięga XIX wieku - brytyjska arystokracja ubierała się w ten sposób na spotkania zaczynające się po godzinie 19:00. Jest postrzegany jako nieco mniej formalny od stroju white tie.


Co to jest black tie?

Obecnie tego typu dress code obowiązuje zazwyczaj na premierach w operze lub filharmonii oraz uroczystych galach i jubileuszach. Zasady ubioru są ściśle określone i nie ma tu miejsca na dowolność. Kolorystyka ogranicza się do czerni i bieli, a zamiast garnituru zakładamy smoking, który zarówno na marynarce jak i materiałowych spodniach męskich posiada atłasowe lub jedwabne wstawki.
Koszula, koniecznie biała, powinna mieć plisy, ukryte guziki, mankiety na spinki oraz specjalny kołnierzyk smokingowy, tzw. typ gustaw. Zakładamy także kamizelkę lub pas hiszpański. Krawat zastępujemy czarną muszką, najlepiej jedwabną. Do całości świetnie pasują buty z lakierowanej skóry. Nie zapominamy o takich detalach jak czarne skarpetki.


Kiedy można zakładać black tie?

Choć niektórzy organizatorzy imprez próbują naginać zasady, którymi rządzą się spotkania black tie, należy pamiętać, że nie nosi się strojów wieczorowych przed godziną 19:00, zatem po południu nie musimy czuć się zobowiązani do zakładania smokingu. Na zaproszeniach może pojawić się również zwrot “black tie optional”, co oznacza, że równie dobrze możemy wyjąć z szafy ciemny garnitur, białą, gładką koszulę i krawat.
Istnieje jeszcze opcja “creative black tie”, która oznacza, że można zamienić białą koszulę na kolorową (oczywiście stonowaną). Jeżeli na zaproszeniu brak informacji o wymaganym stroju (ta pojawia się zazwyczaj w lewym dolnym rogu), dobrze jest zadzwonić do organizatorów imprezy, aby nie popełnić modowej gafy.

pixel