Czesucza


C – czesucza


Czesucza to rodzaj dość szorstkiej i ziarnistej, jedwabnej tkaniny. Jej bardziej popularna nazwa to szantung, która pochodzi od chińskiej prowincji Szantung, gdzie została wynaleziona. Materiał ten może mieć połyskliwe lub matowe wykończenie, a fakturą przypomina nieco len.



Co to jest czesucza?

Czesucza wytwarzana jest z surowych, nieoczyszczonych włókien jedwabnych. Na tle innych materiałów jest bardzo oryginalna, trochę rustykalna i dość sztywna. Jej powierzchnia pokryta jest nieregularnie rozłożonymi, grudkowatymi zgrubieniami. Szantung zaczęto produkować na początku XX wieku i przez długi czas wykorzystywano głównie jako materiał na zasłony, obrusy i obicia mebli. Od pewnego czasu szyje się z niego także ubrania, np. marynarki i płaszcze oraz dodatki - zwłaszcza krawaty i poszetki, które bardzo różnią się od klasycznych, mocno błyszczących i gładkich odpowiedników.



Casualowy styl

Ze względu na swoją specyficzną, chropowatą i nierównomierną fakturę, czesucza uznawana jest za materiał nadający się na mniej formalne okazje. Idealnie wpisuje się w popularny trend business casual. Od kilkunastu lat nastała moda na krawaty z szantungu, które z jednej strony są szlachetne, bo tkane z naturalnego jedwabiu, a z drugiej dające poczucie większego luzu i nowoczesności. Świetnie wyglądają w towarzystwie jeansu, zamszu, wełny. Można je z powodzeniem nosić przez cały rok.



Nie tylko krawaty

Shantung to także świetny materiał na poszetki, czyli ozdobne chusteczki wkładane do górnej kieszeni marynarki (brustaszy). Pierwotnie szantung nie był barwiony, ale obecnie możemy wybierać spośród wielu kolorów i wzorów. Jak zawsze, na zakupach należy zwracać szczególną uwagę na metki. Wiele wyrobów opisanych jako czesucza, to tkaniny bawełniane lub chemiczne włókna, które mają za zadanie imitować naturalny jedwab.

pixel