Krata
K – krata księcia Walii
Krata księcia Walii to osobliwa nazwa dla wzoru składającego się z pepity - kwadratów o różnych wielkościach - oraz kolorów, które układają się w kratę. Bywają różne skale wzoru, barwienia i kontrasty pepity. Podstawowa, klasyczna wersja zachowana jest w czarno-białej lub szarej tonacji.
Co to jest krata księcia Walii i jakie są jej początki?
Początków powstania wzoru należy szukać już w XIX wieku. Jego popularyzacja nastąpiła za czasów księcia Walii Edwarda VIII, któremu zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Tak bardzo spodobał mu się wzór noszony w Highlandzie, górzystym regionie północnej Szkocji, że nakazał sprawić sobie garnitury właśnie tak zdobione. A że książę był wówczas wielką ikoną mody, krata szybko zyskała innych amatorów.
Strój formalny czy nieformalny?
Krata księcia Walii zdobi zwykle garnitury i marynarki, ale to wcale nie oznacza, że jest przeznaczona wyłącznie do oficjalnych stylizacji. Te bardziej kolorowe czy tweedowe świetnie sprawdzą się na co dzień. Z kolei bardziej poważnie wyglądają kratki na wełnie czesankowej, które zdecydowanie mniej się od siebie odcinają i zachowane są w stonowanej kolorystyce. Bardzo często takie modele mają delikatną kratkę, którą można dojrzeć dopiero po chwili.
Jak nosić kratę księcia Walii?
Ubrania zdobione kratą księcia Walii mogą łączyć w sobie wiele wzorów: prążki, drobną pepitę, szerszą kratę, przecinające się prostopadle i równolegle linie. Dzięki temu można je dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli lubimy nosić gładkie koszule i jednokolorowe krawaty, stylizację można ożywić garniturem z większymi kwadratami, kontrastami i zdecydowanymi kolorami. Natomiast bardziej wzorzyste elementy ubioru lepiej komponują się z mniej rzucającym się w oczy wzorem.