Aksamit

Aksamit

 

 

A - Aksamit

 

Aksamit to niezwykle popularna, delikatna tkanina bawełniana, która pochodzi z Indii. W Polsce produkowana była dopiero od końca XVII wieku. Należy, obok m.in. weluru i welwetu, do grupy tkanin, które zwane są pluszami. Co ciekawe, początkowo na ubrania z aksamitu mogli sobie pozwolić jedynie zamożni.


Co to jest aksamit?

 

W dzisiejszych czasach często słyszymy, że coś jest „gładkie jak aksamit”. Tkanina ta w dotyku jest niezwykle miękka i przyjemna. Choć aksamit jest łatwo dostępny, uważany jest za tkaninę luksusową, której używa się raczej do produkcji „wyjściowych” niż codziennych ubrań bądź dodatków.


Aksamit - nadal popularny?

 

Po aksamit sięgają nie tylko sieciówki, czyli firmy produkujące odzież dla przeciętnego człowieka, ale także światowi projektanci, tacy jak Dolce&Gabbana, Gucci czy Alexander McQueen, na których ubrania mogą sobie pozwolić jedynie elity. Aksamit był szczególnie popularny w latach 80. i 90., jednak nadal jest na niego spory popyt. Ubrania uszyte z aksamitu cieszą się sporym wzięciem, zwłaszcza w modzie damskiej.

 

Co najczęściej szyje się z aksamitu?

 

Oprócz sukienek, żakietów czy spódnic, aksamit wykorzystywany jest do produkcji dodatków do ubrań, np. opasek do włosów i muszek. Często szyte są z niego stroje karnawałowe i wszelakie przebrania. Jego zastosowanie jednak jest o wiele szersze i obejmuje nie tylko odzież. Aksamit cieszy się popularnością jako tkanina na zasłony czy obrusy czy obicia mebli.

 

Aksamit poszerza sylwetkę?

 

Panuje powszechne przekonanie, że ubrania z aksamitu są niezbyt łaskawe dla figury, gdyż optycznie ją poszerzają. Pomimo tego, materiał ten nadal cieszy się popularnością. Po bluzki czy marynarki uszyte z aksamitu sięgają nie tylko osoby o smukłej sylwetce, ale każdy, kto ma ochotę mieć na sobie coś eleganckiego i wytwornego.

 

 

pixel