Angora


A – angora


Angora jest jednym z typów wełny – uzyskiwana jest z królików angorskich. Angora jest bardzo puszysta i miękka, a dodatkowo dużo cieplejsza od tradycyjnej wełny owczej. Często mylona jest z moherem, który produkowany jest z futra kóz angorskich, czy kaszmirem. Te trzy typy wełny są bardzo delikatne, miłe w dotyku, a co najważniejsze, ciepłe i lekkie.


Co to jest angora?

Króliki angorskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Angory – czyli obecnej Ankary. Specyficzne warunki atmosferyczne panujące w tym obszarze spowodowały, że wełna produkowana z futer zwierząt pochodzących z tego rejonu jest ciepła i lekka, w odróżnieniu od popularnej wełny owczej.


Jakie kontrowersje w świecie mody wywołała hodowla królików angorskich?

W 2013 roku całym świat obiegły filmiki i zdjęcia wykonane przez aktywistów PETA. Pokazywały one warunki w jakich hodowane są króliki. Filmik przedstawiał jak w bardzo brutalny sposób „golone” są króliki w chińskich fabrykach. Należy pamiętać, że aż 90% produkowanej angory pochodzi z Chin. Po opublikowaniu tego materiału wiele międzynarodowych firm odzieżowych takich jak H&M, Asos, Lacoste czy Zara zrezygnowało z produkowania i sprzedawania odzieży z angory.


Jakie ubrania produkuje się z angory?

Po angorę najczęściej sięgali wielcy projektanci, tacy jak Calvin Klein czy Tommy Hilfiger, dopiero później jej walory doceniły również popularne sieciówki. Od zawsze angora kojarzyła się z odzieżą ekskluzywną i drogą. Gdy popularne marki jak GAP, House, Cropp sięgnęły po angorę, znalazła ona miejsce w codziennych, casualowych stylizacjach.
Angora najczęściej stosowana jest przy produkcji odzieży damskiej, nadaje się na zimowe swetry. Bardzo rzadko produkuje się jednak rzeczy tylko z angory. Najczęściej wykorzystana jest mieszanka: 70 % wełny owczej oraz 30 % angory.

pixel