Anorak


A – anorak


Anorak jest to rodzaj uniwersalnej i nieprzemakalnej kurtki, która posiada ściągacz. Tradycyjne ten rodzaj okrycia wierzchniego nie posiadał zapięcia z przodu. W założeniu anorak ma chronić przed wiatrem oraz deszczem i śniegiem.


Co to jest anorak?

Historia tych kurtek rozpoczyna się na terenach obecnej Grenlandii. Rdzenni mieszkańcy tamtych terenów używali pierwowzoru tego okrycia, które zapewniało im ochronę przed wilgocią i wiatrem. Nazwa "anorak" wywodzi się z języka kalaallisut, czyli z języka grenlandzkiego. Ten rodzaj kurtki został rozpowszechniony na świecie dzięki polarnikom, którzy zamieszkiwali tereny Grenlandii i przekazali informacje o walorach anoraków najpierw na tereny Europy, a potem całego świata.


Dlaczego warto nosić anorak?

Ten rodzaj odzieży nabiera w ostatnich czasach popularności. Wielkie firmy chętnie projektują różne odmiany kurtek męskich i damskich. Anorak jest odrobinę dłuższy od klasycznej kurtki i zakrywa większą część ciała. W wielu wersjach anorak posiada kilka ściągaczy, które „zamykają” otwarte przestrzenie. Wszystkie te cechy, wspólnie zapewniają komfort termiczny i osłaniają ciało od wiatru. Zwykle anorak jest on szyty zgodnie z tradycyjnym założeniem i nie posiada zapięcia – jest zakładany przez głowę.
Daje to dodatkową ochronę przed złymi warunkami pogodowymi – brak zamka zmniejsza ryzyko przemoknięcia kurtki od przodu. Anorak posiada również kapuzę. Kurtka ta jest zdecydowanie świetną opcją dla osób, które cenią sobie walory praktyczne ubrań. Anorak zagwarantuje, że w okresie jesienno-zimowym nie zmokniemy i nie zmarzniemy, a do tego będziemy wyglądać modnie. Na rynku pojawia się coraz więcej odmian tego ubrania, a wiele z nich idealnie pasuje nawet do codziennych stylówek.

pixel