Atłas


A – atłas

Atłas to materiał wytwarzany z przędzy bawełnianej lub wiskozowej. Nazwa tkaniny pochodzi z języka arabskiego i dosłownie oznacza „gładki”. Materiał łatwo wyróżnić spośród innych włókien. Tkanina z wierzchu połyskuje, na lewej stronie jest za to matowa. Atłas wykorzystuje się do produkcji ubrań i dodatków.Co to jest atłas?Mimo tego że historia atłasu sięga starożytności, tkanina stała się popularna dopiero w średniowieczu. Niewielki skrawek materiału kosztował fortunę, a towar uchodził za luksusowy. Nie dziwi więc fakt, że w atłas przyodziewali się najbogatsi. Atłas sprowadzano do Polski z Turcji, a moda na tę ekstrawagancką tkaninę przywędrowała do nas z zachodu. W atłasowych ubraniach i dodatkach paradowali najpotężniejsi Francuzi i Rosjanie.Gdzie wykorzystuje się atłas?Przez dziesiątki lat materiał wciąż zachwyca i jest wykorzystywany do wieczorowych strojów. W męskiej garderobie występuje w formie dodatku lub niewielkiego detalu. Atłasowe wstawki znajdziemy w wieczorowych smokingach. Szlachetną tkaniną są otoczone szerokie kołnierze i guziki męskiej marynarki smokingowej. Do kompletu należy dodać również spodnie z pojedynczym, pionowym lampasem, który jest wykonany z tego połyskliwego materiału.Kiedy warto założyć atłasową odzież?Jeśli chciałbyś wprowadzić materiał do swojej szafy, oto kilka sprawdzonych propozycji na wplecenie tkaniny do codziennych stylizacji.

1) styl elegancki
W tym wydaniu atłas czuje się najlepiej. Oprócz wspomnianego wcześniej smokingu, może występować jako elegancki dodatek. Na specjalne okazje wybierz muchę wykonaną z tej ekskluzywnej tkaniny. Delikatny materiał założony do garnituru nada stylizacji świeżości.

2) smart casual
Miejski szyk i sportowa elegancja w jednym? Wystarczy, że do brustaszy materiałowej marynarki włożysz kolorową poszetkę z atłasu i modna stylówka już gotowa!

3) sport casual
Myślisz, że takiego zestawu nie można uznać za udany? Jesteś w błędzie! Popularne kurtki koszykarskie uszyte są właśnie z połyskliwych, przypominających atłas materiałów. Wiatrówka w żywych kolorach, proste jeansy, biały top i czarne sneakersy staną się Twoim ulubionym zestawem!

pixel