Balenciaga

B – Balenciaga

Balenciaga to nazwa domu mody, który został założony przez Hiszpana Cristobala Balanciaga. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych modowych firm na świecie. Ciuchy sygnowane metką Balenciaga są nowatorskie, odważne i niebanalne.


Co to jest Balenciaga?

Projekty Balenciaga rozpoznawalne są na całym świecie, a wszystko to przez swoją oryginalność i złożoność. Nic dziwnego, w końcu Cristobal Balenciaga, założyciel domu mody, przez samego Christiana Diora nazywany był „mistrzem” i postrzegany był jako propagator „bezkompromisowych rozwiązań”. Do fanek marki należą m.in. Beyonce, Sienna Miller, Rihanna czy Christina Aguilera.


Jaka jest historia domu mody Balenciaga?

Historia domu mody Balenciaga ściśle związana jest z życiorysem samego założyciela. Swój pierwszy butik otworzył on w San Sebastian w 1919 roku. Jego talent doceniła sama arystokracja i hiszpańska rodzina królewska, która uwielbiała jego projekty. Mogło się wydawać, że nabierającą tempa karierę przerwie wybuch hiszpańskiej wojny domowej.
Wtedy to Cristobal musiał przenieść się do Francji, co zaważyło na jego dalszych losach. I tam jego kunszt został szybko dostrzeżony. Jego stroje kupowała śmietanka towarzyska z żonami prezydentów, aktorkami i księżniczkami na czele. Zresztą przedstawiciele średniej klasy raczej nie mogli sobie na nie pozwolić, bowiem były bardzo drogie.
Niespodziewanie w 1968 roku zamknął dom mody. Na dobre otwarto go ponownie prawie 30 lat później, a na jego czele stanął Nicholas Ghesquiere. Jakiś czas później jego miejsce zajął Alexander Wang.
Cristobal Balenciaga dokonał pewnej rewolucji w świecie mody. Wprowadził wiele stosowanych do dziś rozwiązań, takie jak rękawy ¾ (obecnie chętnie stosowane przy koszulach, swetrach, czy bluzach męskich i damskich) i odcinany kołnierz. Zaprojektował też dopasowane sukienki i suknie typu „worek”. Marka produkuje także nieszablonowe i popularne bluzy.

pixel