Bomberka


B – bomberka


Bomberka to typ krótszej kurtki zapinanej na zamek. Najczęściej ma ściągacze na wysokości talii i na końcu rękawów oraz dwie kieszenie po bokach. Oprócz tego nie posiada kołnierza. Ma uniwersalny i modny krój. Mogą ją nosić zarówno mężczyźni jak i kobiety.


Co to jest bomberka?

Pilotka, szwedka, flyers, bomberka – te wszystkie określenia odnoszą się do kurtki, której pierwowzorem była nylonowa wierzchnia część odzieży zaprojektowana dla pilotów i członków załogi sił powietrznych. Sprawdzała się idealnie w mniej korzystnych warunkach, kiedy to trzeba było chronić ciało przed wychłodzeniem. Nie krępowała ruchów, co było szczególnie ważne przy pracy za sterem, gdzie mobilność odgrywa istotną rolę.


Bomberki powróciły do łask

Początkowo bomberki były produkowane w dwóch kolorach: granatowym oraz oliwkowozielonym. Miały tez pomarańczową podszewkę. Większą popularność zdobyły w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to stały się charakterystycznym elementem garderoby niektórych subkultur, np. punkowców.
Do łask wróciły dwadzieścia lat później. Zaczęto je produkować w różnych kolorach i z różnymi elementami, ale niezmienne pozostały jej wyróżniki, czyli stójka, zapięcie na zamek oraz brak kołnierza. Pojawiły się na wybiegach i w ofertach większości modnych sklepów odzieżowych.


Z czym nosić bomberkę?

Bomberki genialnie współgrają z luźnymi, nawet sportowymi stylizacjami. Świetnie komponują się np. z jeansami, t-shirtem, bluzą i sneakersami. Dobrze skrojona kurtka tego typu doskonale dopasuje się także do lekko formalnej stylizacji składającej się z koszuli i eleganckich spodni. Może być alternatywą dla marynarki. Bomber jacket jest bardzo funkcjonalna, bo pasuje do wielu stylizacji, ale należy pamiętać, by raczej nie łączyć jej ze zbyt szerokimi spodniami, bo taki zestaw niekoniecznie może prezentować się korzystnie.

pixel