Bosmanka


B – bosmanka

Dwurzędowy, zapinany na guziki płaszcz wełniany potocznie nazywamy bosmanką. Kurtka sięgająca nieco poniżej bioder jest połączeniem elegancji i casualu. Zimowe okrycie ma wysoki kołnierz i nierzadko wydatne naramienniki.



Co to jest bosmanka?

Bosmanka ma militarne korzenie, a marynarskie konotacje nazwy płaszcza nie są przypadkowe. Już w XVIII w. żołnierze marynarki wojennej zakładali to ciepłe okrycie. Bosmanka była popularna w armiach holenderskiej i amerykańskiej, choć to brytyjscy marynarze przyczynili się do popularności płaszcza. Wojskowe okrycie miało chronić przed sztormem na środku morza (stąd wysoki kołnierz i dopasowany fason). Płaszcz musiał być również praktyczny. Krótkie odzienie nie krępowało ruchów, a pojemne kieszenie pozwalały schować zmarznięte dłonie i marynarskie szpargały.



Jak wygląda bosmanka idealna?

Klasyczna bosmanka jest uszyta z wełny. Płaszcz ma co najmniej 3 pary ciężkich guzików, najczęściej w złotym lub srebrnym kolorze. Mimo braku ekstrawaganckich dodatków przyciąga uwagę wysokim kołnierzem i – najczęściej – pionowymi kieszeniami umiejscowionymi na linii talii. Często bosmanka ma również wydatne naramienniki i klamry u dołu rękawów. Nie trzeba dodawać, że taliowana bosmanka odpowiednio profiluje męską sylwetkę – wyszczupla w pasie i nieco poszerza ramiona.



Udana stylizacja z bosmanką w roli głównej

Bosmanka to ciuch na wagę złota. Klasyczna kurtka jest uniwersalna, więc założysz ją zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Dwurzędowy płaszcz w wydaniu eleganckim nie wymaga zbyt wielu dodatków. Garnitur, wiązane półbuty i miękki szalik stworzą szykowny outfit na specjalne okazje. Bosmanka na co dzień również nie potrzebuje dużo uwagi. Jeansy, chinosy a nawet casualowe joggery, ulubiona bluza z kapturem, ciepłe trapery i stylówka na miasto gotowa.

pixel