Brogsy


B – brogsy

Brogsy (brogue) to eleganckie buty męskie, które charakteryzują się perforacjami – wzorem ułożonym z dziurek w materiale. Sama nazwa tak naprawdę nie oznacza konkretnego typu obuwia, a jedynie opisane wyżej zdobienie.Co to są brogsy?

Oryginalnie pierwsze brogsy wykonywane były z kawałków niebarwionej skóry. Każdy z nich charakteryzował się perforacjami, które miały za zadanie odprowadzenie wilgoci ze środka buta. Co ciekawe, w przeciwieństwie do dzisiejszych modeli, te pierwotne były pozbawione języka, ale za to wiązano je rzemykami. Początkowo buty te były dostępne głównie w Irlandii i Szkocji, z czasem stały się popularne na całym świecie.


Rodzaje brogsów

Brogsy występują w dwóch wariantach: fullbrogues oraz semibrogues (halfbrogues). Pierwszy typ charakteryzuje się większą ilością wzorów w stosunku do drugiego. Poza tym fullbrogues cechuje się zdobieniem na czubku w kształcie rozety oraz perforacjami wzdłuż cholewki, układającymi się w skrzydełka. Często są mylone z butami typu budapester.
Semibrogues charakteryzują się z kolei głównie nakładanym noskiem z ażurowym zdobieniem.


Na jakie okazje brogsy?

Jak się okazuje, buty tego typu będą pasowały do wielu strojów na różne okazje. Należy pamiętać, że im mniej zdobień posiadają, tym są bardziej oficjalne, co oznacza, że sprawdzą się podczas ważnych uroczystości, np. na ślub. Brogsy idealnie sprawdzą się także jako element dresscode’u do pracy.
Z czym zestawić brogsy?
Te stylowe buty ze zdobieniami będą współgrały nie tylko z garniturem, ale także jeansami czy luźnymi spodniami typu chinosy. Taki zestaw dopełni stylowa koszula, zarówno gładka, jak i we wzorki. Są to zatem niezwykle uniwersalne buty, które w przeciwieństwie do innych modeli wykorzystamy na wiele różnych okazji.

pixel