Bryczesy


B – bryczesy

Bryczesy to spodnie, które służą do jazdy konnej. Są one tak skonstruowane, by nie krępować ruchów podczas jazdy – po stronie wewnętrznej nie posiadają szwów. Ich zadaniem jest ochrona przed wszelakimi otarciami oraz zapewnienie przyczepności, dzięki czemu jeździec nie będzie ślizgał się po siodle.Co to są bryczesy?

Bryczesy występują w różnych kolorach, jednak zwykle są one stonowane. Najczęściej spotyka się czarne, białe bądź w odcieniach brązu, szarości czy zieleni. Zdecydowanie rzadziej można spotkać bryczesy w żywych kolorach, takich jak fiolet czy czerwień. Wiele marek ma w swojej ofercie także bryczesy ze wzorem, np. kraty.Lej w bryczesach

Bryczesy posiadają tzw. lej, który jest wzmocnieniem. W sklepach znajdziemy bryczesy z lejem kolanowym (wzmacniają tylko przy kolanach), a także pełnym (wzmacniają na łydkach oraz po wewnętrznej stronie ud). Materiały, z jakich wykonuje się lej, to głównie bawełna, zamsz oraz skóra.Z czego wykonane są bryczesy?

Pierwotnie spodnie te były wykonane z wełny. Obecnie spotyka się głównie bryczesy bawełniane z domieszką włókna syntetycznego (lycra), które są przyjemne dla skóry.Rodzaje bryczesów

Bryczesy mogą być ściśle opinające (ten rodzaj zwany jest rajtuzami) bądź bufiaste w części udowej.Jak dobrać bryczesy?

W poradnikach dotyczących uposażenia do jazdy konnej profesjonaliści często zalecają, by zwłaszcza na początek dobierać bryczesy z pełnym lejem (najlepiej wykonanym z zamszu), które zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność, a także mocniej chronią przed rozmaitymi otarciami.Jaka cena bryczesów?

Spodnie do jazdy konnej mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Można je zakupić w specjalnych sklepach jeździeckich bądź w sklepach internetowych.

pixel