Budrysówka


B – budrysówka


Budrysówka to krótki płaszcz, którego długość sięga najczęściej przed kolana. Uszyty jest z grubszej, wełnianej tkaniny. Najczęściej ma także kaptur, przytwierdzony na stałe lub doczepiany na guziki albo inne zapięcie. Z przodu budrysówka zapinana jest na kołki z drewna lub plastiku i pętle zrobione ze skóry czy sznurka.



Co to jest budrysówka?

Budrysówka początkowo używana była przez marynarzy z brytyjskiej marynarki wojennej podczas pierwszej wojny światowej. Była dla nich idealnym okryciem wierzchnim: ciepły materiał i wysokie stójki doskonale chroniły przed chłodem, kaptur można było zarzucić w przypadku deszczu, a ciekawe zapięcia ułatwiały zapinanie i rozpinanie płaszcza bez zdejmowania rękawic.



Budrysówka wkracza do świata mody

Tego rodzaju płaszcza początkowo były używane wyłącznie przez marynarzy. A to wszystko aż do momentu zakończenia drugiej wojny światowej. Wówczas nadwyżki budrysówek odkupili brytyjscy przedsiębiorcy, którzy wprowadzili je na rynek. Szybko okazało się, że okrycia są tak popularne, że konieczna jest ich własna produkcja. Do dziś są bardzo cenione i chętnie kupowane.



Jak nosić budrysówkę?

Budrysówka wybierana jest zwłaszcza przez tych, którzy cenią sobie komfort i uniwersalność. Pasuje do wielu stylizacji, a oprócz tego jest ciepła i nie krępuje ruchów. Świetnie wpasowuje się w nieco elegancki styl: można do niej założyć bardziej formalne spodnie, kozaki czy inne obuwie zimowe albo jesienne, a pod spód sweter lub marynarkę.
Dzięki swojej długości podobna jest do kurtki, dlatego dobrze wygląda także z luźniejszymi ubraniami. Jeansy, bluza, sneakersy i t-shirt bardzo fajnie będą z nią współgrać. Ponadto budrysówka jest w równym stopniu ponadczasowa i oryginalna. Od lat wpisuje się w trendy, a dodatkowo nie jest aż tak często spotykana jak inne kurtki i płaszcze.

pixel