Business casual


B – business casual


Business casual to najmniej formalny strój biurowy w firmach, w których obowiązuje dress code. Ubieramy się elegancko, ale dużo swobodniej niż w przypadku business attire i business smart. Garnitur z białą koszulą i krawatem można zostawić w szafie, wybierając coś bardziej wygodnego i kolorowego.


Co to jest business casual?

W wielu korporacjach wprowadzony został tzw. casual friday, czyli dzień, w którym zamiast restrykcyjnego stroju, przychodzimy ubrani w stylu business casual. Nie bez przyczyny jest to właśnie piątek – zazwyczaj na koniec tygodnia nie planuje się ważnych spotkań z klientami, a zbliżający się weekend wprowadza nieco luźniejszą atmosferę. Business casual, a po polsku “biznesowy swobodny” można stosować także w czasie firmowych wyjazdów i szkoleń.


Jak się ubrać?

Choć mówimy o stylu swobodnym, nie oznacza to, że można ubrać się w szorty i podkoszulek ze śmiesznym nadrukiem. Koszula nadal jest obowiązkowa, ale już niekoniecznie biała i dopięta na ostatni guzik. Pamiętajmy, że krótki rękawek nadal jest niedopuszczalny i bardzo mało elegancki. Marynarka, choć mile widziana, nie jest wymagana. Zamiast niej można założyć prosty, gładki sweter. Jeśli chodzi o spodnie, dopuszczalne są jeansy, ale tylko te o prostym kroju i w stonowanym, ciemnym kolorze. Dobrym wyborem są również spodnie chinosy.


Jakie są buty i dodatki w stylu business casual?

Nie należy zapominać o odpowiednich butach, które dopełniają stylizację i są naszą wizytówką. Nigdy nie zakładamy obuwia sportowego! Równie wygodnie może być w dobrych jakościowo, zamszowych mokasynach. Nie muszą być koniecznie czarne lub brązowe, ale kolory, tak jak w przypadku ubrań, powinny być raczej stonowane. Nie pomijamy o dodatków, czyli obowiązkowego paska; mile widziany jest również zegarek.

pixel