Butonierka

B – butonierka

Przy tej definicji przyda się pomoc prawdziwego amatora eleganckiego ubioru. Bardzo często butonierka jest mylona z kieszonką po prawej stronie marynarki, do której wkłada się poszetkę, czyli ozdobną chusteczkę. Natomiast butonierka to przecięcie w klapie marynarki, w której umieszczamy zwykle małą ozdobę, najczęściej kwiat.


Co to jest butonierka?

Dzisiaj, kupując garnitur, butonierki możesz nie zauważyć. Jest zaszyta w taki sposób, abyś mógł zdecydować, czy wolisz marynarkę z butonierką czy bez. Jeśli postawisz na marynarkę z butonierką, będziesz mógł bez większych przeszkód rozpruć szew i nie uszkodzić klapy marynarki.


Co warto włożyć do butonierki?

Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli w Twoim stroju musi być dopracowany każdy detal, możesz włożyć do butonierki malutki goździk. Kiedyś w dobrym guście było noszenie prawdziwego kwiatu. Był on symbolem gentlemana i jego wysokiej kultury osobistej. Dzisiaj bardzo pomocne są różnorodne aplikacje, które są zrobione ze sztucznych kwiatów. Można dopasować rozmiar oraz kolor ozdoby do konkretnej marynarki męskiej.
Jeśli garnitur zakładasz tylko na specjalne okazje, a za krawatem nie przepadasz, lepiej odpuść sobie gadżety. Butonierkę od zawsze nosili mężczyźni, dla których garnitur, a kiedyś smoking, był jak druga skóra. Ty możesz postawić na klasyczną, białą koszulę z krawatem i marynarką.


Skąd wzięła się nazwa butonierka?

Nazwa butonierka wywodzi się z języka francuskiego. Boutonniere, czyli inaczej guzik. Kiedyś męską marynarkę zapinano pod szyją na guzik. Butonierka wtedy nie była tylko zaszytą dziurką w klapie, ale właśnie guzikiem. Później, kiedy obniżono klapy marynarki, guzik przestał być potrzebny. Zastąpiono go małą dziurką, która następnie została wykorzystana przez Brytyjczyków. To właśnie oni po raz pierwszy włożyli do butonierki mały goździk, który robił prawdziwą furorę na przełomie XIX i XX wieku.

pixel