Caponki

C – caponki

Caponki to buty w stylu Al Capone, jednego z najsłynniejszych gangsterów na świecie. Mężczyzna ten zawsze dbał o to, by prezentować się elegancko i szykownie. Nosił m.in. obuwie nazywane dziś caponkami. Charakteryzuje się ono tym, że jest bardzo gustowne i uszyte z materiału w dwóch lub większej liczbie kolorów.


Co to są caponki?

Niektórzy mogą sądzić, że caponki mają coś wspólnego z japonkami, ale nic bardziej mylnego. Co prawda te nazwy są do siebie podobne, ale oprócz tego, że obie odnoszą się do obuwia, to nic więcej ich nie łączy. Japonki to klapki, a caponki to eleganckie, zwykle dwukolorowe, buty noszone przez prawdziwych dżentelmenów. Najczęściej wykonane są ze skóry o różnym, kontrastowym zabarwieniu.


Dla kogo przeznaczone są caponki? Jak je nosić?

W Stanach Zjednoczonych tego typu obuwie nazywane są „spectator shoes”, a w Wielkiej Brytanii „co-respondent shoes”, ale w Polsce najbardziej znane jest pod terminem caponki. Kojarzą się przede wszystkim z eleganckim stylem charakterystycznym dla dżentelmenów. Idealnie dopasują się do stylowych spodni albo gustownego garnituru.
Popularność zdobyły w latach 20.-40. zeszłego wieku, lecz chętnie noszone są aż do dziś. W klasycznej wersji występują w połączeniu brązu i bieli albo czerni i bieli. Nierzadko są także lakierowane. Przy ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje skór, np. skóry kozie albo cielęce.


Gdzie nosić caponki?

Caponki nie raz zakładane są przez panów na dancingach. Dobrze się w nich tańczy, a dodatkowo prezentują się fantastycznie. Lecz potańcówki to nie jedyne miejsce, gdzie będą odpowiednie. Można założyć je na oficjalne spotkanie, na randkę czy nawet do pracy.
Trzeba pamiętać, że pomimo iż buty te są w modzie już od lat, na polskich ulicach nadal są pewną awangardą. Z tego względu przeznaczone są przede wszystkim dla pewnych siebie i swojego stylu mężczyzn.

pixel