Chinosy


C - chinosy

Chinosy to bawełniane spodnie, które przypominają fasonem spodnie noszone w garniturze męskim. Elementem odróżniającym chinosy od popularnych garniturówek jest materiał – chinosy najczęściej wykonane są z bawełny, a spodnie garniturowe z wełny. Chinosy posiadają dwie pary kieszeni – z przodu i z tyłu. Kolejnym elementem stałym dla tej odmiany spodni jest prosta nogawka oraz delikatny kant lub jego całkowity brak. Spodnie te można najczęściej spotkać w stonowanych, pastelowych kolorach.


Co to są chinosy?

Określenie chinosy jest często używane zamiennie ze słowem khaki. Historia tych spodni sięga XIX wieku i wzięła się ona, jak wiele elementów życia codziennego, z wojska. Spodnie te były noszone przez żołnierzy brytyjskich, którzy stacjonowali w Indiach. Nazwa „chinos” wzięła się natomiast od miejsca, w którym były produkowane te spodnie. Na potrzeby armii amerykańskiej, w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej, ogromne ilości beżowych spodni produkowały chińskie zakłady i to od nich wzięła się nazwa "Chinos".


Chinosy na co dzień

W modzie codziennej spodnie te rozpowszechniły się na przestrzeni lat 50. do 70. Wtedy to część najlepszych uczelni amerykańskich używała tych spodni jako elementu uniformu codziennego dla studentów. Po jakimś czasie uniformy stały się modne także poza murami uczelni. W ten sposób spodnie przeszły do życia codziennego wszystkich mieszkańców Ameryki, a później świata.


Chinosy – uniwersalne i eleganckie

Spodnie te są idealnym przykładem połączenia wygody i stylu. Dzięki wykorzystaniu bawełnianych materiałów, zapewniają one dużą swobodę. Jednoczesne wykorzystanie eleganckiego i klasycznego kroju zapewnia pozytywne wrażenia estetyczne. Chinosy są bardzo uniwersalne – pasują zarówno do ubrania codziennego (luźnej koszuli, bluzy i koszulki), jak bardziej oficjalnego (eleganckiej koszuli oraz marynarki). Chinosy to spodnie, które powinien posiadać każdy mężczyzna i to w kilku wariantach kolorów.

pixel