Denim

D - Denim

Denim, czyli po prostu jeans, to tkanina bawełniana o skośnym splocie, która od lat jest uwielbiana na całym świecie. Ubrania z niej wykonane cieszą się popularnością w niemal każdej grupie wiekowej, od dzieci po osoby w podeszłym wieku. Przez niektórych jeans jest nazywany królem tkanin.

 


Co to jest denim?

Być może nie każdy wie, że grubość denimu określa się w uncjach, a im więcej uncji, tym jeans jest grubszy. Denim może być jednak ciężki także ze względu na sposób tkania materiału. Jeśli jeans jest luźno tkany, będzie lekki i miękki w dotyku. W przeciwnym wypadku uzyskamy materiał, który będzie gruby, a na dodatek nie będzie przepuszczał powietrza.
Do jeansu często dodawany jest stretch, dzięki czemu materiał jest dużo bardziej rozciągliwy i lepiej dopasowuje się później do sylwetki. Taki zabieg stosuje się często przy produkcji spodni bądź koszul.

 


Jakie ubrania szyje się z tkaniny denim?

Nie da się ukryć, że z materiałem jeansowym kojarzone są głównie spodnie. Tymczasem od lat sporą popularnością cieszą się także koszule, spódnice, sukienki, a przede wszystkim kurtki jeansowe, zwane „katanami”. Jeans często występuje także jako materiał dodatkowy. Dodaje się jeansowe wstawki do T-shirtów czy innych ubrań.

 


Jakie spodnie jeansowe są najmodniejsze?

Tkanina jeansowa może być gładka bądź przecierana. W tej drugiej wersji cieszy się sporą popularnością od kilku dobrych sezonów, zwłaszcza wśród młodych osób, które chętnie decydują się na „wycierane” spodnie jeansowe bądź koszule czy kurtki.

 


Kto stworzył spodnie jeansowe?

Spodnie, które kochają miliony ludzi na całym świecie, powstały pod koniec XIX wieku. Stworzył je Levi Strauss. Nie od razu jednak zyskały sobie uwielbienie tłumów. Początkowo bowiem korzystali z nich głównie robotnicy i dopiero po kilkunastu latach zaczął się na nie prawdziwy szał, który trwa do dziś.

 

Sprawdź spodnie jeansowe dostępne w sklepie Ozonee

pixel