Dres
D - Dres
Możesz zaśpiewać razem z zespołem Big Cyc, że masz dres? Super! Od początku swojej świetności, dres przeszedł ogromną transformację. W Polsce w latach 90. funkcjonował jako ortalionowy zestaw składający się z długich spodni oraz bluzy zapinanej na zamek. Teraz w nowoczesnej, bawełnianej lub welurowej formie, robi furorę na największych europejskich wybiegach. Co takiego ma w sobie dres?
Co to jest dres?
Nie zapominajmy o jego podstawowym zastosowaniu. Dres był przede wszystkim wygodnym strojem do uprawiania różnego rodzaju sportów. Po okresie II wojny światowej, w Europie lat 60. nadszedł czas, kiedy ludzie przekonali się, że warto dbać o wygląd i kondycję fizyczną.
Od sportu olimpijskiego do amatorskiego joggingu
Przyszła moda na eksponowanie własnego ciała, pierwsze reklamy namawiały na urlop poza miastem, najlepiej w pobliżu jeziora. Sport, niegdyś zarezerwowany tylko dla zawodników olimpijskich, upowszechnił się w kulturze masowej. Ludzie uprawiali jogging, aerobik i wiele innych rodzajów aktywności. Do tego potrzebowali odpowiedniego stroju. Luźna bluza ze spodniami, uszyte z przewiewnego materiału, stanowiły doskonały wybór.
Jak dres wszedł na Polskie ulice?
Źródła podają różne daty, ale najprawdopodobniej dres stał się popularny w naszym kraju w latach 90. Dres stał się symbolem zachodniego dobrobytu, a po obaleniu komunizmu, Polacy bardzo chętnie przyjmowali wszystko, co pochodziło z bogatych krajów zachodnich.
Noszę dres, czyli nie jestem w pracy
Ten element garderoby zdominował wszystkie możliwe style, które panują w modzie. Trzeba wykluczyć tylko ten typowo oficjalny, zarezerwowany na ważne wydarzenia czy pracę w biurze. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami minimalizmu, smart casualu, czy też wolimy nosić koszule w kratę, spodnie dresowe zawsze wpasują się w nasz styl. Nieograniczony wybór fasonów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepszą zaletą dresu, przez którą tracą wszystkie inne ubrania, jest wygoda. Bo kto nie lubi komfortowo czuć się w ubraniu?