Dyplomatka


D - Dyplomatka


Dyplomatka to rodzaj eleganckiego płaszcza. Charakteryzuje się on długimi i wąskimi klapami. W przeciwieństwie do np. trencza, nie posiada paska. Jest to ubranie zaliczane do formalnych, noszonych na specjalne okazje. Produkuje się je najczęściej z kaszmiru, wełny owczej lub kamelu.


Co to jest dyplomatka?

W przeszłości te eleganckie płaszcze nosili często wysokiej rangi dyplomaci i urzędnicy, np. ministrowie, stąd polska nazwa dyplomatka. Dziś nie ma takiej kategoryzacji i noszą go przedstawiciele różnych grup, jednak niezmiennym pozostał fakt, że jest to ubiór zarezerwowany głównie do stylizacji z garniturem wizytowym czy frakiem.


Czym jeszcze charakteryzuje się dyplomatka?

Dyplomatka może, lecz nie musi posiadać kieszonki na piersi, do której, podobnie jak w garniturze, można włożyć poszetkę. Ponadto, ten elegancki, wręcz wytworny płaszcz, może występować zarówno w wersji z jedno-, jak i dwurzędowym zapięciem.


Dyplomatka na dzień czy na wieczór?

Dyplomatka pomimo swojego eleganckiego charakteru, wbrew pozorom nie jest zarezerwowana tylko na wieczór. Jeśli zdecydujemy się na uniwersalny odcień płaszcza, np. granat, możemy go nosić zarówno w dzień, jak i na wieczorne okazje. Jasny odcień, np. beż, ma charakter typowo dzienny.


Jak dobrać dyplomatkę?

Ten elegancki płaszcz w żadnym wypadku nie powinien luźno układać się na ciele. Przeciwnie! Dyplomatka powinna być maksymalnie dopasowana do sylwetki.


Inne rodzaje płaszczy męskich

Nie tylko kobiety mają w czym wybierać. Każdy stylowy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie choć jeden rodzaj płaszcza, który posłuży na różne, nie tylko eleganckie okazje. Oprócz dyplomatki, do najpopularniejszych należą bosmanka, budrysówka oraz trencz. Najmniej formalny charakter z wyżej wymienionych ma budrysówka.

pixel