Fular


F – fular


Fular to swego rodzaju chusta wykonana z delikatnego i miękkiego jedwabiu lub półjedwabiu. Ma różne sploty: skośny, atłasowy i płócienny. Wiążę się ją wokół szyi i nosi przede wszystkim do eleganckich strojów. Fular uznawany jest za dosyć elegancki element męskiej garderoby, aczkolwiek wykorzystuje się go także przy komponowaniu mniej formalnych stylizacji.


Co to jest fular?

Fular czasami mylony jest z apaszką lub szalikiem. Nic dziwnego, bowiem także nosi się go pod szyją i mniej wprawne oko może nie zauważyć różnicy. Jego cechą charakterystyczną jest sposób noszenia – umieszcza się go na wysokości szyi koniecznie pod rozpiętym kołnierzykiem. Bardzo dobrze pasuje do garniturów czy surdutów.


Skąd wziął się fular?

Sama nazwa fular pochodzi z języka francuskiego i oznacza cienką tkaninę lub chustę. Jako ozdobny element męskiej garderoby zaczął funkcjonować w XX wieku. Traktowany jest jako dodatek, który może nadać charakteru całej stylizacji.
Świetnie komponuje się z eleganckimi strojami, ale bardzo często dobiera się go także do tych mniej formalnych strojów, np. do luźniejszej koszuli i sportowej marynarki męskiej. Używany jest zamiast krawata albo muchy. Przy jego zakładaniu wystarczy odpiąć jeden guzik i dyskretnie wysunąć go zza koszuli.


Jakie są rodzaje fularów?

Fular ma wiele wzorów: popularne są te w grochy oraz ze wzorem tureckim (paisley). Dobrze jest pamiętać, że im bardziej skomplikowany wzór, tym bardziej stonowane powinny być pozostałe części stroju. Uniknie się wtedy niezbyt dobrze wyglądającego przesytu.
Niektórzy uważają fular za bardzo ekstrawagancki wybór, jednak najmodniejsi panowie z całego świata doceniają jego walory estetyczne i doskonałą prezencję. To dlatego zdobywa on coraz większa popularność.

pixel