Garbardyna


G – garbardyna


Gabardyna to nazwa formalnie odnosząca się do specyficznego sposobu tkania na ukos. Jednak używa się jej także na określenie raczej eleganckiej i najczęściej wełnianej tkaniny o ukośnym splocie i o różnej grubości. Używa się jej do produkcji wielu elementów garderoby.


Co to jest gabardyna?

Do produkcji gabardyny zwykle używa się wełny, ale może to być także jakieś inne włókno: bawełniane, syntetyczne lub mieszane. By ubraniom szytym w ten sposób nadać wygody i elastyczności, nierzadko dodaje się także elastan. Z cienkich włókien szyje się kostiumy, ze średnich spodnie, marynarki, garnitury czy mundury, a z grubych płaszcze męskie oraz damskie albo kurtki.


Jak gabardyna pojawiła się w świecie mody?

Tkanina typu gabardyna o charakterystycznym skośnym splocie została wynaleziona pod koniec XIX wieku przez Thomasa Burberry’ego, założyciela ekskluzywnego i cenionego go dziś domu mody. Początkowo miała chronić angielskich żołnierzy przed zimnem, ale szybko zdobyła popularność wśród innych grup. Odzież z niej wykonana była noszona przez polarników i himalaistów, którzy chwalili sobie jej walory cieplne.
Ciekawostką jest, że ubrania z takim splotem nosił Roald Amundsen podczas zdobywania bieguna południowego oraz George Mallory w czasie próby zdobycia Mount Everestu.


Dlaczego gabardyna jest tak ceniona?

Odzież typu gabardyna uznawana jest za dość elegancką i najczęściej bardzo ciepłą. Dzięki prążkowanemu splotowi jest nieco sztywna, przez co świetnie się układa, jest wytrzymała i odporna na zagniecenia.
Jej konserwacja i pielęgnacja zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Bawełniane i wełniane prasuje się dosyć wygodnie. Gabardyna syntetyczna i elastyczna wymaga dużo większej uwagi, gdyż niedobrze znosi wysoką temperaturę.

pixel