Gramatura

G – gramatura

Gramatura potocznie nazywana jest „ciężarem” danego towaru. Fachowo mówi się, że jest to masa jednego metra kwadratowego rzeczy, którą wyraża się w gramach. Termin ten stosuje się w odniesieniu do wyrobów włókienniczych, papieru i innych przedmiotów produkowanych w arkuszach.


Co to jest gramatura?

Jak określić gramaturę? Wystarczy zważyć tkaninę o wymiarach metr na metr, a otrzymaną wartość wyrazić w gramach. Jej wielkość może nam dostarczyć sporo wiedzy o elementach ubioru. Jedne z nich są lżejsze, inne cięższe. Ale co to tak naprawdę oznacza i co się z tym wiąże?


O czym mówi nam gramatura?

Niektórzy mogą sądzić, że im większa gramatura, tym lepiej, bo i dana część stroju będzie lepsza jakościowo. Otóż okazuje się, że wcale tak nie jest, bowiem gramatura to tylko jedna z części składowych świadczących o tym, czy rzecz jest porządnie i prawidłowo wykonana, czy nie. O wartości ubioru świadczy także m.in. rodzaj użytego materiału, jego krój, przeszycia i sposób barwienia.


Dopasowana do pory roku

Gramaturę należy dopasować do naszych potrzeb i gustów. Jedni wolą cienkie tkaniny o niskiej gramaturze (np. przewiewne spodenki, t-shirty), a inni lubią nosić te grubsze o wysokiej gramaturze (np. koszule, eleganckie spodnie, swetry). Wiele zależy także od pory roku. W okresie letnim większość osób preferuje cieńsze ubrania, które mimo niskiej gramatury mogą być przecież znakomite jakościowo. W modzie są luźne sportowe spodenki damskie, lekkie t-shirty, czy przewiewne obuwie.
Z kolei zimą lub późną jesienią ubieramy najczęściej grubsze rzeczy, takie o wysokiej gramaturze. Mogą to być wełniane swetry, grubo szyte spodnie, ciepłe koszule, ocieplane buty. Na szczęście rynek dostosowuje się do takich okoliczności i dostępne są ubrania o różnej gramaturze, na różne okazje i zaspokajające chyba każde gusta.


pixel