Harringtonka

 

H - harringtonka

 

Harringtonka to nic innego jak stylowa krótka kurtka ze ściągaczem. Przez niektórych nazywana jest także szwedką lub wiatrówką. Jej główną cechą charakterystyczną jest to, że nie sięga ona dalej niż do bioder. Zwykle jest również taliowana i dobrze dopasowana do ciała.

 


Co to jest harringtonka i skąd się wzięła?

 

Wielu badaczy rodowodu harringtonki doszukuje się jej początków w Wielkiej Brytanii. Miano ją zaprojektować w latach 30. XX wieku w jednej z dzielnic Manchesteru. Poszukiwano pomysłu na kurtkę, która skutecznie będzie chroniła przed deszczem. Pierwsze modele harringtonki przeznaczone były dla golfistów. Ci podczas gry sporo czasu spędzają na zewnątrz, a że w Anglii pogoda nie zawsze sprzyja, to zapragnęli oni mieć coś, co sprawi, że nie będzie to dla nich uciążliwe.
Harringotnka nie tylko spełniała to zadanie, ale także dzięki swojemu fasonowi nie krępowała ruchów, co było bardzo istotne. Kurtka męska szybko zyskała popularność wśród innych grup i zawędrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się ulubioną częścią garderoby gwiazdorów takich jak m.in. Elvis Presley, Frank Sinatra czy Michael Keaton. Jej ogromnym fanem był Steve McQueen.

 


Harringtonka - wygodny kompromis

 

Harringtonka często ma podszewkę w kratę, kołnierz-stójkę, ściągacze i ukośne kieszenie. Jeśli chciałoby się ją wpisać w jeden konkretny styl, byłoby to znacznie utrudnione. Nie jest ani całkiem elegancka, ani zupełnie sportowa - znajduje się gdzieś pomiędzy. To doskonałe rozwiązanie, bowiem dzięki temu świetnie współgra z różnymi stylizacjami. Można ją nosić z t-shirtem i dżinsami, ale także z mniej formalną koszulą oraz spodniami.

 

pixel