Haute Couture


H – Haute Couture

 

Haute couture w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu wysokie krawiectwo. To dział mody ręcznie szytej, wykonywanej na zamówienie dla konkretnej osoby. Wysoka jakość, dbałość o szczegóły i oryginalność jest tym, co przede wszystkim wyróżnia haute couture.

 


Czym jest Haute Couture i jaka jest jego historia?

 

Wysokie krawiectwo jest obecne dużo dłużej niż znane nam dzisiaj ubrania produkowane hurtowo. Haute couture powstało na dobre gdzieś w XVIII wieku w Paryżu za sprawą Rose Bertin, którą uważa się za pierwszą przedstawicielkę tego nurtu. To właśnie we Francji, zwłaszcza w XIX wieku, rozpoczęła się moda na to co ręcznie robione, ekskluzywne i oczywiście drogie. Z rynkiem haute couture związana jest przede wszystkim produkcja garniturów czy garniturowych marynarek męskich.
Prawdziwy szał na haute couture pojawił się wraz Charlesem Frederickiem Worthem i jego paryskim domem mody. To za jego sprawą powstały kolekcje związane z nurtem i pokazy mody. O projektancie zrobiło się niezwykle głośno i stał się on głównym powodem popularności wysokiego krawiectwa.

 


Dlaczego haute couture nie jest już tak popularne?

 

Co dość oczywiste, wysokie krawiectwo wygląda dziś nieco inaczej, niż miało to miejsce kilkaset lat temu. Nadal jednak jest to nurt bazujący na oryginalności i przepychu, a jego stolicą wciąż pozostaje Paryż. Haute couture straciło jednak na popularności i nie jest już tak wielkim modowym imperium, jakim było w dawnych czasach. Obecnie ledwie kilkanaście firm zajmuje produkcją ubrań w zgodzie z tym nurtem, ubyło również klientów, których z kilkunastu tysięcy zrobiło się kilkaset.
Sytuacja przedstawia się tak głównie ze względu na ogromne sumy, jakie trzeba wydać, by pozwolić sobie na choćby jedną kreację haute couture. W zależności od użytych materiałów, ceny zaczynają się od kilkunastu a kończą nawet na setkach tysięcy. O ile nie odziedziczymy gigantycznego spadku lub nie wygraliśmy w totka, to wysokie krawiectwo trzeba sobie raczej odpuścić.

 

 

pixel