Hugo Boss


H – Hugo Boss


Hugo Boss to niemiecka marka premium założona przez Hugo Ferdinanda Bossa w 1923 roku. Zajmuje się produkcją odzieży, perfum oraz akcesoriów, np. zegarków, pasków, portfeli. W ofercie znajdziemy zarówno klasyczne, eleganckie stroje wieczorowe jak i ubrania codzienne, o nieco sportowym charakterze.


Skąd wzięła się marka Hugo Boss?

Historia marki jest dość kontrowersyjna. Jej założyciel należał do NSDAP, a w 1932 roku Hugo Boss zaczął produkować mundury dla niemieckiej armii: SS, Wermachtu i Hitlerjugend. W czasie II wojny światowej firma korzystała z przymusowych robotników z obozu pracy w Metzingen. Po wojnie Hugo Ferdinand Boss został ukarany grzywną 100 000 marek i otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Wkrótce potem zmarł, a spadkobiercą marki został zięć, Eugen Holy, który postawił na produkcję garniturów. W latach 60. prezesami spółki zostali wnukowie założyciela, którzy odświeżyli nadszarpnięty wizerunek – ambasadorem marki został m.in. Sylwester Stallone. W latach 80. firma poszerzyła swój asortyment o casualową odzież, kosmetyki i dodatki. Marka bardzo znana jest z produkcji luksusowej bielizny męskiej jak i damskiej


Czy Hugo Boss to marka luksusowa?

Firma Hugo Boss od lat walczy o ocieplenie wizerunku i wymazanie z pamięci potencjalnych klientów skojarzeń z nazizmem. Sponsoruje nagrodę im. Hugo F. Bossa dla artystów i wystosowała oficjalne przeprosiny skierowane do osób, które ucierpiały w wyniku ich działalności za czasów Hitlera.
Pomimo kontrowersji, Hugo Boss nadal uważany jest za producenta eleganckiej i bardzo dobrej jakościowo odzieży. Obecnie w obrębie firmy funkcjonują dwie marki: bardziej casualowa i tańsza Hugo oraz elegancka, skierowana do zamożniejszego klienta Hugo Boss. Pomimo wielkich aspiracji, marce Hugo Boss nie udało się niestety przebić do sektora dóbr luksusowych.

pixel