Indygo

I – indygo

Pojęcie „indygo” ma zasadniczo dwa znaczenia. Pierwsze to barwnik. Indygo, a dokładniej błękit indygowy, to organiczny związek chemiczny. Ciemnobłękitny barwnik, który może być syntezowany całkowicie naturalnie, jak i sztucznie. Sztuczny barwnik jest tworzony od 1897 roku. Barwnik ten naturalnie występuje w liściach roślin z rodziny bobowatych, zwanych indygowcami. Pierwotnie barwnik ten pozyskiwany był z liści indygowca barwierskiego, rdestu ptasiego i urzetu barwierskiego. Pochodna tego barwnika o nazwie indygokarmin jest stosowana w przemyśle spożywczym pod numerem E132.




Czym jest indygo?

Drugim znaczeniem dla indygo jest nazwa barwy jaką reprezentuje. Jest to bardzo charakterystyczny kolor, od którego swój wygląd biorą najpopularniejsze spodnie świata, czyli jeansy. Każdy z nas zna najbardziej charakterystyczny kolor klasycznych spodni jeansowych męskich czy damskich. W obecnych czasach spodnie te można spotkać w całej gamie barw, jednak pierwotnie spodnie te miały podstawowy kolor – indygo, który był uzyskiwany z barwnika o tej samej nazwie.



Jak indygo wpłynęło na produkcję jeansów i ich obecny fenomen?

Pierwszymi jeansami były spodnie zaprojektowane przez niemieckiego, żydowskiego emigranta, który osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Nazywał się Levi Strauss i to właśnie od jego imienia wzięła nazwę firma, która do dzisiaj produkuje najbardziej popularne spodnie na świecie – Levi Strauss & Co., czyli popularne Levi's.
Spodnie te swój fenomen zawdzięczają wielu czynnikom. Uniwersalny krój zapewniał już ponad 100 lat temu swobodę ruchu, która była tak potrzebna dla grupy docelowej – robotników. Poza tym spodnie te charakteryzowały się bardzo wysoką wytrzymałością. Obecność czterech kieszeni i dodatkowej piątej dawała możliwość wygodnego przenoszenia rzeczy, co wbrew pozorom nie było wcześniej tak oczywiste w przypadku spodni.
Mnogość zalet spowodowała, że po pewnym czasie spodnie te stały się popularne wśród młodzieży, a następnie wśród wszystkich obywateli Ameryki. Po krótkim czasie spodnie te rozprzestrzeniły się po całym świecie i są zdecydowanie jednym z nieodłącznych elementów kultury XX wieku.

pixel