Jeans marmurkowy


J – jeans marmurkowy


Marmurkowy jeans to prawdziwy modowy hit ostatnich lat. To po prostu jeansowe spodnie lub inne elementy odzieży w przykuwającym wzrok, stylowym, jakby wybielonym wzorze przypominającym płyty marmuru. Bywają różne kolory, a motywy rozmieszczone są w mniejszym lub większym natężeniu.


Co to jest jeans marmurkowy?

Marmurkowy jeans – jeansowy materiał z gustownym wzorem na całości, rzadziej na części ubrania – z powodzeniem zdobi spodnie, czapeczki z daszkiem, casualowe koszule męskie, kurtki, a nawet plecaki i torby. Występuje w różnych odcieniach: od ciemnych do niemal zupełnie jasnych. Pasuje do wielu stylizacji, dlatego jest tak popularny.


Skąd wziął się pomysł na jeans marmurkowy?

Legendarny już denim, bezpośrednio powiązany z jeansem, pochodzi z francuskiego Nimes. Podobną tkaninę wytwarzano także we włoskim Chieri w XV wieku, lecz wszystko zaczęło się od lekkiego materiału, wywodzącego się z XII-wiecznej Genui. Ubrania z jeansu uwielbiali nosić m.in. marynarze i inni ludzie pracy, którzy cenili je za wygodę i niezwykłą funkcjonalność.
Prawdziwy jeans barwiony był naturalnym barwnikiem indygo, któremu zawdzięcza swój niebieski kolor. Stopniowo wycierał się i blaknął, co tylko dodawało mu uroku. Do tej pory wielu znawców mody uważa, że jeans powinien systematycznie samoistnie się wycierać i dopiero po kilku miesiącach możemy mu „pomóc” poprzez chociażby pranie.
W XIX wieku jeans doskonale wykorzystali Amerykanie, którzy go spopularyzowali. Zaczęto produkować z niego spodnie, które podbiły serca kobiet i mężczyzn z całego świata.


Kiedy jeans marmurkowy pojawił się po raz pierwszy?

Jeans w wydaniu marmurkowym popularność zdobył w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Teraz powrócił on do łask i wpisuje się w trendy od kilku sezonów. Ubrania w marmurkowym jeansie można nosić na różne sposoby. Świetnie nada się przy komponowaniu codziennych, nieformalnych stylizacji.

pixel