Jodełka

 

J - jodełka

 

Jodełka to rodzaj splotu tkaniny przypominający układ igieł jodły, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Składa się z parzystych i nieparzystych rzędów, które kontrastują ze sobą i tworzą efektowny oraz niezwykle stylowy wzór. Cieszy się ogromną popularnością i chętnie wykorzystywany jest przez projektantów.

 


Co to jest jodełka?

 

Wzór w jodełkę podbił serca stylistów z całego świata. To dlatego, że doskonale wygląda i można go zastosować na różnych rodzajach tkanin i przy najróżniejszych projektach. Zdobi się nim np. płaszcze, kurtki, marynarki, spódnice, spodnie, swetry, tuniki, trencze czy kostiumy. Prezentuje się elegancko i niektórym kojarzy się przede wszystkim z modą męską, choć nie do końca słusznie, bowiem znakomicie sprawdza się również w damskiej garderobie.
Najlepiej komponuje się w stylizacjach poważniejszych, eleganckich i z klasą. Z tego względu jest często używany przy projektowaniu ubioru do biura czy ona oficjalne kolacje i wystąpienia. Równie dobrze dopasowuje się do nieco casualowych stylizacji. T-shirt, jeansy, sneakersy i marynarka świetnie będą współgrać z płaszczem ze wzorem w jodełkę.

 


Jodełka (herringbone) a tweedy

Nie wszyscy wiedzą, że jodełka i herringbone to dokładnie ten sam wzór, a to drugie z pojęć to po prostu angielska wersja naszego polskiego odpowiednika. Cieszy się popularnością na całym świecie, stąd nie dziwi fakt, że przybiera różne nazwy.
Często jodełkę stosuje się w tweedach, czyli zwykle grubych wełnianych tkanin, które są ikoną brytyjskiego stylu. Kontrastujące przędze łączy się splotem skośnym łamanym, a uzyskany efekt jest imponujący.

 

pixel