Kaszmir


K – kaszmir


Kaszmir to tkanina wykonana z wełny kóz kaszmirskich, a swoją nazwę zawdzięcza regionowi w północnych Indiach. Jest bardzo miękka, cienka, bardzo puszysta i ma piękny połysk. Jest też raczej droga, a to m.in. przez dość czasochłonny i trudny proces pozyskiwania, który polega na ręcznym wyczesywaniu zwierząt i oddzielaniu włosia zewnętrznego od puchowego. Naturalnie występuje w kolorach brązowym, szarym albo białym. Kaszmir produkuje się w dużej mierze w tzw. Mongolii Wewnętrznej.Co to jest kaszmir?

Kaszmir to jeden z rodzajów wełny, który powszechnie uważa się za ten najcenniejszy i najdroższy. Jest bardzo ciepły, nie gniecie się, doskonale radzi sobie z wilgocią i stosunkowo powoli nasiąka wodą, jest odporny na wysokie temperatury i raczej nieprędko ulega zabrudzeniom.Jakie są gatunki kaszmiru?

Najbardziej pożądany jest kaszmir pozyskiwany z miękkich włókien. Ma cenione właściwości, przez co jest bardzo drogi. Jednak można też spotkać kaszmir drugiego gatunku, który powstaje z bardziej twardych i krótszych włókien. Jest mniej wartościowy i raczej nieco mniej komfortowy w użytkowaniu, ale za to tańszy.Co robi się z kaszmiru i gdzie go można kupić?

Kaszmir używany jest głównie w przemyśle odzieżowym. Robi się z niego przede wszystkim klasyczne swetry męskie i szale. Kaszmirowe ubrania można zakupić w wielu miejscach: najsłynniejsi projektanci od lat włączają ten materiał przy tworzeniu swoich kolekcji, a i w sklepach sieciowych można dostać ciuchy z tego typu wełny.
Trzeba pamiętać, że kaszmir jest towarem luksusowym. Jeśli widzimy, że ubrania z niego wykonane kosztują mało, to zapewne oznacza, że uszyte zostały z tkaniny gorszego gatunku. Te z dłuższego i cieńszego włosia są zazwyczaj drogie i rzadko który sklep skupiający się na masowej produkcji ma je w swoim asortymencie.

pixel