Knit


K – knit


Knit to dodatek, który doskonale wpasowuje się w modny styl sportowej elegancji. Jest to po prostu krawat, tyle że z dzianiny. To świetna propozycja dla wszystkich facetów, którym tradycyjny, jedwabny krawat wydaje się zbyt sztywny i formalny – nada się idealnie nawet do jeansów.


Co to jest knit?

Knity zazwyczaj są dość wąskie (5-6 centymetrów) i wyróżniają się gruboziarnistą fakturą oraz (najczęściej) prosto ściętą końcówką. Luźny sposób tkania wpływa na to, że krawaty te są dość rozciągliwe, ale też nie gniotą się podczas noszenia, więc są świetną opcją wyjazdowo-wakacyjną. Największą popularnością cieszyły się 30-40 lat temu, wpisując się w trend Ivy League. James Bond grany przez Seana Connery z dumą nosił knity do swoich garniturów. Obecnie dziergane krawaty przeżywają renesans, więc warto się nimi zainteresować.


Z czym łączyć knit?

Knity świetnie komponują się z koszulami typu button down i lnianymi, sportowymi marynarkami męskimi, chociaż z powodzeniem nada się także zwyczajny sweter. Nieformalny i luźny charakter tego typu krawatów sprawia, że można je założyć na wieczorne wyjście do klubu z przyjaciółmi. Knit w kolorze granatowym z pewnością świetnie dopasuje się do większości zestawów ubrań, więc będzie to najbezpieczniejszy zakup dla początkujących w temacie.


Jak wiązać i nosić knity?

Dziergane krawaty są grube, a zatem węzły wyglądają nieco inaczej niż w krawatach klasycznych. Najlepiej jest stosować technikę “four in hand” (inaczej “węzeł w czwórkę” lub “prosty”), która nie zwija zbyt wiele tkaniny z jej długości. Knity nie muszą sięgać połowy linii paska, tak więc producenci często wypuszczają krótsze wersje. Bywa, że tylna końcówka wystaje, jednak w tym wypadku nie jest to błąd, tylko nonszalancja nazywana przez Włochów “sprezzatura”.

pixel