Kora


K – kora


Kora to nazwa znana nam z biologii. Najczęściej oczywiście oznacza zewnętrzną grupę tkanek pokrywającą korzeń albo łodygę. Jednak w modzie ma zupełnie inne znaczenie, choć oba są ze sobą powiązane. Tym terminem określa się charakterystyczny gofrowany materiał o niejednolitej fakturze – tkanina wyglądem przypomina właśnie korę drzew. Bardzo często używana jest przy produkcji pościeli.


Co to jest kora?

Tkanina typu kora wytwarzana jest z bawełny, która jest delikatna, odporna na rozciąganie i wysoką temperaturę, miękka i ma właściwości higieniczne. Nie bez powodu wytwarza się z niej bieliznę. Cechą charakterystyczną kory jest gęsto karbowana, miła w dotyku, powierzchnia. Materiał ten często wykorzystuje się także przy produkcji bluzek i koszulek damskich.


Dlaczego pościel z kory jest tak ceniona?

Chyba w prawie każdym polskim domu znajduje się pościel z kory. Ta bardzo popularna tkanina jest przyjemna w dotyku, a ponadto jest niezwykle funkcjonalna. Nie wymaga prasowania ani krochmalenia, co jest ważne dla wszystkich tych, którzy cenią sobie czas i woleliby przeznaczyć je na inne obowiązki albo aktywności niż doprowadzenie materiału do stanu użytkowania.
Kora dość szybko schnie, pierze się ją zwykle w temperaturze 40, maksymalnie 60, stopni Celsjusza. Jest bardzo trwała, dlatego jest świetną inwestycją, która posłuży na lata. Ponadto materiał typu kora jest bardzo wdzięczny w obróbce. Można go farbować na różne sposoby, dzięki czemu otrzymuje się tkaninę o różnych wzorach i kolorach


Czy kora wykonana jest tylko z bawełny?

Należy pamiętać, że pościel oznaczana jako ta z kory, nie zawsze w stu procentach wykonana jest z bawełny. Czasami dodaje się do niej np. poliester. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dokładnym składem. Korę rzadziej stosuje się także do produkcji innych rzeczy, np. bluzek, koszul, sukienek i odzieży dziecięcej.

pixel