Koszula Winchester


K – koszula Winchester


Koszula Winchester to charakterystyczny element eleganckiego ubioru męskiego. Jest niemalże cała kolorowa, ale mankiety i kołnierz pozostają białe. Jej nazwa wywodzi się od Oliviera F. Winchestera, właściciela fabryki koszul i producenta broni. W Polsce tego typu koszula nazywana jest także maklerką. Pochodzi z okresu, kiedy kołnierz i mankiety były doczepiane, stąd ich odróżniający się charakter. Było to bardzo wygodne, bowiem w razie zabrudzenia można było je łatwo odczepić i zamienić na nowe lub szybko wyczyścić.Co to jest koszula Winchester?

Już wiele lat temu uznawano, że elegancki mężczyzna powinien zawsze nosić nieskazitelnie czyste koszule. A że kołnierz i mankiety ulegają najszybszemu zabrudzeniu, zaistniała konieczność stworzenia dobrego rozwiązania. Wtedy wymyślono koszulę Winchester. Panowie mogli codziennie nosić tę samą koszulę, ale zmieniać kołnierz i mankiety na te świeże i wykrochmalone.Jaka jest inna koncepcja powstania koszuli Winchester?

Inna koncepcja głosi, że koszula nieco przypominającą tę Winchester początkowo noszona była przez robotników, bowiem na kolorowej tkaninie mniej było widać zabrudzenia. Barwione koszule miały spodobać się szlachcie, której znudziła się już biel. Zaczęli zatem nosić kolorowe koszule, ale dodali do nich właśnie dopinane białe mankiety i kołnierze.Kiedy warto wkładać koszulę Winchester

Elegancka koszula męska typu Winchester jest uznawana raczej za część ubioru formalnego i biznesowego. Panowie najczęściej noszą ją do żakietu czy garnituru. Chętnie zakładana jest na biznesowe spotkania, do biura albo na oficjalne konferencje i wystąpienia.
Koszula Winchester sympatię zdobyła także w Hollywood! Można było zobaczyć ją w 1987 roku w filmie „Wall Street”. Nosił ją Michael Douglas wcielający się w postać Gordona Gekko.

pixel