Kozerka
K – kozerka
Kozerka to pojęcie dotyczące marynarek i oznacza miejsce, w którym łączy się kołnierz i klapa. Miewa różne kształty: wszystko zależy od rodzaju wyłogów. Niektóre łączenia mają ostrzejsze, a inne łagodniejsze kąty. W nowoczesnej modzie kozerki usytuowane są dość wysoko, co wizualnie poszerza klatkę piersiową. Te umieszczone niżej wyglądają raczej staromodnie.
Co to jest kozerka?
Kozerka występuje w najróżniejszych wariantach. Najczęściej spotykane są te o klapach otwartych z niemalże prostym kątem wycięcia. Bywają także klapy bardziej formalne (tzw. klapy zamknięte) – brzeg klap biegnie prawie równolegle do brzegów kołnierza i tworzy się ostry kąt. Uznawane są za formalny wzór i stosowane np. w dwurzędowych marynarkach. W modzie męskiej występuje również kołnierz szalowy (typowy przede wszystkim dla smokingów), gdzie łączenie między kołnierzem a klapą jest bardzo delikatne.
Kozerka i niektóre części marynarki
Kozerka jest ważną, choć niedocenianą częścią marynarki. To ona nadaje jej charakter i w zależności od tego, w jaki sposób łączy się kołnierz i klapa, ma styl sportowy, półformalny lub formalny.
Szerokość klapy należy dobrać do sylwetki. Wysocy, dobrze zbudowani panowie powinni unikać bardzo cienkich klap. Niemal każdemu pasuje klapa otwarta – dobrze dopasowuje się do figury, świetnie współgra zarówno z jeansami, jak i bardziej eleganckimi spodniami. Z kolei klapa zamknięta sprawdzi się przy stroju na oficjalne spotkanie.
Na klapie (bądź na obu, jeśli mamy do czynienia z marynarką dwurzędową) znajduje się często dziurka zwana butonierką. Niegdyś przyszywało się tam guziki, lecz teraz pełni rolę przede wszystkim estetycznego zdobienia, do którego można włożyć przycięty kwiat.
Częścią marynarki, nieopodal kozerki, jest także brustasza, do której wkłada się poszetkę.