Kratka Vichy


K – kratka Vichy


Kratka Vichy to dość drobno kratkowany, charakterystyczny modowy wzór powstający poprzez rozmieszczenie pionowych i poziomych prążków. Obecnie stosowany jest przede wszystkim na koszulach. Cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest uniwersalny, stylowy i świetnie się prezentuje zarówno przy tych półformalnych, jak i luźniejszych stylizacjach.Co to jest kratka Vichy?

Kratka Vichy nazywana jest także potocznie „kratą obrusową” i „kratą stołówkową”, a wśród Anglików, wielu projektantów i ludzi zainteresowanych modą, znana jest jako „gingham”. Charakterystycznym elementem koszul o tym deseniu jest regularna biało-kolorowa krata. Jest to harmonijny wzór, dzięki czemu łatwo można go łączyć z innymi elementami stroju. Biel daje potrzebny i estetycznie prezentujący się kontrast, a kolor dodaje charakteru.Jaka jest historia kratki Vichy?

Ten kratkowany wzór ma wiele określeń, a znany jest już podobno od 400 lat! Mówi się, że przywieziono go do Wielkiej Brytanii z kolonii indyjskich i indonezyjskich. Później trafił do francuskiego Vichy, któremu zresztą zawdzięczają jedną ze swoich nazw. Tam wykorzystywana była przy szyciu letnich ubrań i tekstyliów.
W końcu z XIX wieku kratka Vichy zawędrowała na kontynent amerykański, gdzie zaczęła zdobywać rosnącą popularność. Kratką Vichy dekorowano obrusy, fartuchy, ścierki, ale także suknie, spodenki bawełniane chinosy, koszule, a nawet dziecięce zabawki! Zawędrowała także do hollywoodzkiego kina. Ubrania w kratkę Vichy nosiły m.in. Katherine Hepburn w „The Philadeplhia Story” i Judy Garland w „Czarnoksiężniku z Oz”.Do jakich strojów pasuje kratka Vichy?

Kratka Vichy jest uniwersalnym wzorem i pasuje do różnych strojów. Raczej nie zakłada się do niej krawata. Można za to postawić na sportową lub mniej formalną marynarkę, jeansy lub materiałowe spodnie czy sneakersy albo mokasyny.

pixel