Lanvin


L – lanvin


Lanvin uznawany jest za najstarszy francuski dom mody. Powstał w 1889 roku z inicjatywy Jeanne Lanvin, która zaczynała od szycia dziecięcych ubranek na zamówienie. Tak dobrze sobie z tym radziła, że szybko miała coraz więcej zamówień, aż w końcu wpadła na pomysł założenia własnego butiku, a później firmy.


Co to jest Lanvin?

W latach 20. i 30. ubiegłego wieku Jeanne Lanvin świetnie rozwijała swój biznes i stała się jedną z najbardziej cenionych i wpływowych projektantek na świecie. Ubrania jej projektu od zawsze kojarzyły się z luksusem, doskonałą jakością i delikatnością.


Jak zaczynała Jeanne Lanvin?

Jeanne Lanvin pochodziła z wielodzietnej francuskiej rodziny. W jej domu się nie przelewało i szybko musiała rozpocząć pracę zarobkową. Gdy miała 13 lat zaczęła dostarczać kapelusze, a później otworzyła nawet swój sklep z nakryciami głowy. Projektantka nader wszystko lubiła wszyć ubranka dla dziewczynek. Inspirowała się swoją córeczką, Marie-Blanche. Uwielbiała wymyślać i tworzyć dla niej coraz to nowsze i bardziej dopracowane stylizacje.
Inne mamy szybko zauważyły, że jej dziecko w szytych przez nią ciuchach prezentuje się fantastycznie i zapragnęły w podobny sposób ubierać swoje pociechy. Zostały klientkami Jeanne, która szyła już nie tylko dla najmłodszych, ale też dla starszych członków rodziny: kobiet i mężczyzn. Nie zapominała jednak o swoich korzeniach. Na logo firmy wybrała rysunek matki trzymającej za ręce córkę.


Lanvin – nie tylko moda dziecięca

Produktem sztandarowym Lanvin były długie, często niebieskie, sukienki stylem z pogranicza mody damskiej i dziewczęcej. Wiele z nich miało obniżoną talię. Później Jeanne rozszerzyła swoją działalność i projektowała również m.in. ubrania sportowe. Dziś Lanvin kojarzy się wielu z doskonałymi perfumami.
Po śmierci Jeanne rodzinny biznes przejęła jej córka. Później firma została sprzedana większemu koncernowi.

pixel