Len
L – len
Len to roślina, którą uprawia się już od wieków. Składa się ze zwykle wyprostowanej łodygi, liści, kwiatów i owoców z nasionami. Ma szereg zastosowań w lecznictwie i przemyśle odzieżowym: produkuje się z niego m.in. tkaniny, nici, płótna, papier, olej lniany czy siemię lniane.
Co to jest len oraz jakie są jego właściwości?
Olej lniany oraz siemię lniane pozyskiwane z lnu mają kojące działanie na układ pokarmowy. Stosuje się go przede wszystkim przy nieżytach żołądka i jelit. Dlatego roślina ta jest tak ceniona w lecznictwie. Nie mniej popularna jest także w przemyśle odzieżowym. Ze środkowej części łodygi pozyskuje się włókno do produkcji tkanin. Wykonane z lnu ubrania są często dosyć sztywne, stosunkowo łatwo się gniotą, a ich wyprasowanie jest czasochłonne.
Jednak te niedogodności równoważą korzyści: stroje zrobione z lnu – np. męskie spodnie albo koszule – nie uczulają, mają wysoką odporność na rozciąganie, nie są atakowane przez mole, a także są wyjątkowo wytrzymałe, higieniczne i wygodne. Chętnie noszone są przede wszystkim w okresie letnim, kiedy to cenimy sobie odzież, która zapewni nam komfort i pozwoli skórze swobodnie oddychać.
Jak produkuje się lniane ubrania?
Do produkcji strojów z lnu zwykle nie używa się chemikaliów, co zapewne ucieszy tych, którym nieobojętne są nie tylko zdrowie, ale również ochrona środowiska naturalnego. Następnym plusem jest to, że uprawa lnu korzystnie wpływa na glebę. Z kolei minusem może być fakt, że by uzyskać lnianą tkaninę, nierzadko należy zużyć dość dużo wody, gdyż niezbędne jest moczenie lnu. Jednak od pewnego czasu popularność zdobywa metoda zraszania, dzięki czemu ilość zużytej do produkcji wody jest znacznie mniejsza.