Madras

M – madras

Madras to wielokolorowy, kraciasty wzór, który opiera się na pasach krzyżujących się ze sobą w nierównych odstępach. Jego nazwa pochodzi od indyjskiego miasta Madras, w którym od wieków produkowano materiały z tego typu deseniem. Krata ta jest bardzo popularnym motywem na ubraniach w stylu preppy.Co to jest madras?

Madras to nie tylko wzór, ale i tkanina, na którą był nanoszony. Produkowano ją w południowych Indiach i stamtąd eksportowano do Europy. Cienki, bawełniany materiał jest niezwykle lekki i zapewnia przewiewność, więc doskonale nadaje się na upalne pory roku. Początkowo wielokolorowa krata była farbowana za pomocą naturalnych pigmentów, stąd też w oryginalnych madrasach kolory są nieco wypłowiałe i pastelowe.Kiedy wzór madras stał się popularny?

Madras jest bardzo charakterystycznym elementem stylu preppy, który określa się najczęściej mianem sportowej elegancji. Początki tego trendu sięgają lat 30. XX wieku i związane są z amerykańskimi studentami Ligi Bluszczowej, którzy tworzyli dość elitarną, wręcz snobistyczną subkulturę. Z madrasowej bawełny szyto najczęściej koszule, szorty męskie i marynarki. Zamożni bywalcy kampusów doceniali doskonałą jakość materiału i nosili go m.in. w trakcie zajęć sportowych.Z czym łączyć kolorową kratę?

Wielobarwna krata z pewnością nie nada się na koszule biznesowe, jest za to świetnym motywem do wykorzystania w letnich, niezobowiązujących stylizacjach. Luźno tkany i przyjemny w dotyku materiał, zapewnia skórze komfort i zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Wyrazisty wzór doskonale komponuje się z jednolitymi spodniami typu chinos i mokasynami - tego typu look idealnie wpasowuje się w styl preppy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć zestaw wraz z klasycznymi męskimi jeansami o prostym kroju.

pixel