Mankiet francuski


M – mankiet francuski


Mankiet francuski, inaczej zwany podwójnym, to niezwykle elegancki rodzaj mankietu na spinki. Eleganckie koszule męskie z tego typu wykończeniem zakładane są często przez Panów Młodych, którzy chcą się na swoim ślubie prezentować wytwornie i z klasą.


Co to jest mankiet francuski?

„French cuff”, podobnie jak inne rodzaje mankietów, może mieć zakończenie proste, ścięte i pół-okrągłe. Takie różnice są istotne, gdyż wiążą się z doborem spinek w kształcie pasującym do konkretnego modelu: do zakończeń ściętych przypniemy te bardziej kwadratowe, a do pół-okrągłych – okrągłe. Jeżeli ktoś nie lubi tego typu biżuterii, być może przypadną mu do gustu klasyczne jedwabne węzełki; można je kupić w wielu kolorach, np. czarnym na okazję pogrzebu.


Jak powinno się nosić mankiet podwójny?

Przyjęło się, że mankiet powinien lekko wystawać spod marynarki. Ile? To już jest niestety kwestia sporna. Najczęściej pojawiają się opinie, że szerokość powinna oscylować pomiędzy 1 a 2 cm. Dobierając koszulę, dobrze jest rękę zgiąć i unieść do góry, bo może się okazać, że rękaw marynarki opadnie, a mankiet ukaże się w całej okazałości, co nie wygląda korzystnie i elegancko.


Na co zwrócić uwagę kupując mankiet francuski?

Mankiet, jako element przykuwający uwagę, powinien być wykonany z dobrej jakości materiału, który ładnie się układa i zachowuje gładkość. Warto wybrać model usztywniany, który będzie trzymał perfekcyjny kształt niezależnie od sytuacji. Nie bójmy się też domieszki sztucznych włókien, bo dzięki nim nie trzeba się martwić, że pieczołowicie wyprasowany mankiet pomnie się i będzie wyglądać nieestetycznie. Białe koszule, które niestety mają tendencję do żółknięcia, dobrze jest od czasu do czasu porządnie odświeżyć w profesjonalnej pralni, dlatego należy zwrócić uwagę na metkę informującą, czy dozwolone jest pranie chemiczne.

pixel