Marynarka


M – marynarka norfolk

 

Marynarka norfolk to wierzchnia część męskiej garderoby, która swoją nazwę zawdzięcza hrabstwu Norfolk w Anglii Wschodniej, które położone jest nad Morzem Północnym i zatoką The Wash. To właśnie tam Edward VII podczas polowań zakładał charakterystyczny ubiór, który zyskał popularność najpierw w Anglii, a później w całej Europie i w USA.

 


Co to jest marynarka norflk i kiedy powstała?

 

Badacze twierdzą, że marynarka norfolk w modzie męskiej pojawiła się pod koniec XIX wieku i początkowo była strojem sportowym i podróżnym. Nosili ją przede wszystkim mężczyźni udający się na polowania, ale także np. golfiści i cykliści. Miała nie tylko dobrze wyglądać, lecz też chronić przed niekorzystnym i uciążliwym działaniem czynników zewnętrznych. Oprócz tego musiała być bardzo funkcjonalna i zapewniać swobodę ruchów.

 


Jak wygląda marynarka norfolk?

 

Marynarka norfolk ma pewne cechy charakterystyczne – z przodu i z tyłu biegną specyficzne fałdy albo plisy, posiada też linię pachy w kształcie przypominającym kroplę wody. Oprócz tego marynarki norfolk z XIX wieku często miały wykładany kołnierz, duże kieszenie i były przepasane paskiem. Noszono je ze spodniami zakrywającymi kolana.
Gdy w XX wieku wróciła do łask, nieco zmieniono jej wygląd. Stała się tym samym marynarką o jeszcze bardziej sportowym charakterze. Poszerzono także paletę barw i teraz można ją dostać nie tylko w tradycyjnej zieleni, ale także w innych kolorach, m.in. w szarościach i brązach. W klasycznej wersji marynarka norfolk wykonana jest z tweedu. Obecnie nosi się ją z jeansami czy luźnymi spodniami. Nadal cieszy się sporą popularnością, przede wszystkim dzięki swojej funkcjonalności.

 

pixel