Midnight blue

M – midnight blue


Midnight blue to angielska nazwa oznaczająca nic innego, jak barwę ciemnogranatową. Jest to ciemniejszy odcień granatu, swoim kolorem przypomina nieco atramentowy lub bardzo ciemny niebieski. Kolor ten z powodzeniem stosowany jest w przemyśle odzieżowym.


Co to jest midnight blue?

Granatowy to ciemny odcień barwy niebieskiej. Występuje w różnych odcieniach, także w ciemnogranatowym. W informatyce występuje pod nazwą „navy” w palecie stosowanej w komputerach w latach 80. Kojarzy się z wojskiem – sama jego nazwa „navy blue” wiążę się z ciemnoniebieskimi mundurami, jakie nosili oficerowie marynarki wojennej.


Jakie znaczenie ma kolor granatowy, ciemnogranatowy?

Przyjęło się, że kolor granatowy i jego pochodne, czyli np. ciemnogranatowy, to kolor raczej poważny. Kojarzy się z mundurem, ważnymi uroczystościami, wysokimi stanowiskami, urzędami i oficjelami. To dlatego nierzadko jest kolorem podstawowym przy komponowaniu stylizacji do pracy, na konferencje albo wystąpienia. Furorę robią ciemnogranatowe marynarki, koszule z długim rękawem oraz garnitury.

Osoby, które noszą ubrania w kolorze granatu, nierzadko dobrze czują się w roli przywódców, są postrzegane jako mądre, zdyscyplinowane, odpowiedzialne i kompetentne. Zwykle są pewne siebie, wiedzą, czego chcą, są świadome własnej wartości i swoich atutów. To nie przypadek, że noszą je często biznesmeni, sędziowie, prawnicy i dyrektorzy.

Granatowy to ulubiony kolor wielu nauczycieli. A to dlatego, że wiąże się z autorytetem, który jest tak ważny przy skutecznym przekazywaniu wiedzy innym. Granat lub ciemnogranatowy to kolor kojarzący się z marynarzami, więc nic dziwnego, że wykorzystuje się go także przy komponowaniu strojów w stylu marynarskim. W połączeniu z bielą prezentuje się doskonale i pasuje do różnych okazji.

pixel