Mods


M – mods


Mods (skrót od „The Modernists”) to brytyjska subkultura powstała pod koniec lat 50. XX wieku, którą uważa się za prekursorską względem skinheadów. Młodzież, buntująca się przeciwko lojalnym wobec władz rodzicom, akcentowała swoją odrębność m.in. charakterystycznym ubiorem.


Co to jest mods?

Modsi wywodzili się z rodzin urzędniczych i marzyli o nowym stylu życia (stąd nazwa „Moderniści”). Lubili się bawić, byli zafascynowani sztuką awangardową i muzyką: jazzem, soulem, bluesem, rockiem oraz ska. Zespołem najbardziej kojarzonym z tą subkulturą jest The Who. Wyznacznikiem prestiżu był skuter, zwłaszcza włoski Lambrett.


Jak ubierali się „moderniści”?

Początkowo członkowie mods ubierali się bardzo elegancko – obcisłe garnitury, wąskie krawaty i ciemne okulary były ich nieodłącznym atrybutem. W latach 60. w obrębie grupy pojawiły się już trzy różne tendencje. Pierwszy odłam stanowili snobistyczni studenci szkół artystycznych, którzy ubierali się w prostym stylu „collage boy”.
Charakterystycznym elementem była amerykańska, wojskowa kurtka parka, do której często doszywano elementy z symbolami brytyjskimi. Dość podobnie ubierali się najliczniejsi „scooter boys”, którzy stali się synonimem modsów. „Hard mods” byli najbardziej buntowniczy, nosili jeansy i ciężkie, robotnicze buty. To właśnie oni dali początek subkulturze skinheadów.


Czy subkultura mods nadal istnieje?

W pierwszej połowie lat 60. południowe kurorty nadmorskie stały się areną walk gangów modsów z gangami rockersów, którzy stanowili ich przeciwieństwo – ubierali się niechlujnie, nie chcieli zmieniać świata i gardzili „zniewieściałymi paniczykami”. Około 1968 roku brutalne wojny pomiędzy obiema grupami zostały zakończone, ale subkultura modsów zaczęła upadać i wkrótce niemal całkowicie zanikł.

pixel