Mokasyny


M – mokasyny


Mokasyny to rodzaj półbutów męskich i damskich, wsuwanego obuwia inspirowanego indiańskim pierwowzorem. Mają zazwyczaj płaską podeszwę, nie mają sznurówek ani cholewek, a wykonane są najczęściej ze skóry. Początkowo nosili je wyłącznie mężczyźni, ale od jakiegoś czasu są popularne także wśród kobiet. Swoją nazwę zawdzięczają algonkińskiemu słowu „mokasyn” oznaczającego „but” lub „obuwie”.


Co to są mokasyny?

Mokasyny cieszą się sporym uznaniem i powodzeniem, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Nic dziwnego, zwykle są w końcu bardzo wygodne, lekkie, gustowne i pasują do wielu stylizacji – zarówno tych sportowych, półformalnych, jak i oficjalnych. Ich fason sprawia, że są idealne podczas codziennych aktywności.


Kto wymyślił mokasyny?

Mokasyny wymyślili praktyczni Indianie, którzy potrzebowali wygodnego i funkcjonalnego obuwia, które zakryje ich stopy. Tego typu buty wykonywali z wyprawionej skóry łosia, jelenia, wapiti albo bizona amerykańskiego.
Wyróżnia się dwa rodzaje mokasynów: te z twardą zelówką z niewyprawionej skóry z doszywaną miękką cholewką i językiem oraz te zrobione z miękkiej skóry zrobione z jednego, niedzielonego kawałka, zszywane na podbiciu i pięcie.
Wygląd i budowa mokasynów różni się w zależności od plemienia. Każde zdobi je w inny sposób, a do produkcji używa różnych materiałów. Można zatem spotkać buty dekorowane motywami roślinnymi lub zwierzęcymi, szklanymi koralikami lub geometrycznymi wzorami z kolców ursona.Jak nosić mokasyny?

Mokasyny można nosić na wiele sposobów, wszystko zależy od tego, jak i z czego są wykonane. Wiele z nich ma elegancki krój, więc świetnie skomponuje się z bardziej formalnymi strojami, nawet garniturem. Jednak są również takie, które prezentują się mniej zobowiązująco i będą świetnie współgrać z luźniejszymi stylizacjami, chociażby jeansami i swetrem albo sportową marynarką.

pixel