Monki

M – monki

Monki, zwane po angielsku Monk Strap, to rodzaj półformalnego obuwia zapinanego na klamry. Nie posiadają sznurowania ani ozdób, bo sama klamra wystarczająco przyciąga uwagę. Są doskonałą alternatywą dla klasycznych, wiązanych butów, o ile tylko nie obowiązuje nas rygorystyczny dress code.


Co to są monki?

Słowo “monk” oznacza “mnich”. Co wspólnego z pochodzeniem eleganckich, skórzanych butów ma sługa boży? W zasadzie niewiele oprócz charakterystycznych zapięć, które występowały na mnisich sandałach. Niemal identyczne znajdziemy we współczesnych monkach. Modele posiadające dwie klamerki, odpowiednio mniejsze, określane są terminem “double monk shoe”. Istnieją również zapięcia potrójne, ale nie są one modne, a co za tym idzie, ciężko je dostać.


Ozdobne klamerki

Klamerki pełnią bardziej funkcję ozdobną niż praktyczną. Nie pozwalają na tak dokładną regulację i dopasowanie obuwia do stopy jak sznurówki. Występują w rozmaitych kształtach i kolorach. Najpopularniejsze są zapięcia prostokątne lub owalne w odcieniach srebra, złota lub brązu. Dodatkiem, który stosuje się zwłaszcza w monkach o podwójnym zapięciu, jest nakładany nosek. Może mieć on ażurową formę w kształcie skrzydełek lub wybity medalion.Z czym łączyć monki?

Monki dostępne są także w wersji za kostkę, zatem nie trzeba rezygnować z tego fasonu ze względu na brzydką, jesienną pogodę. Wykonane z wysokogatunkowej skóry licowej buty zapewnią komfort i wygodę. Są też łatwe w utrzymaniu czystości. Czarne, klasyczne monki bardzo dobrze wyglądają w zestawie z dwurzędowym garniturem, o ile tylko dress code nie wymaga wysokiego stopnia formalności. Buty w innych kolorach nadadzą się do bardziej casualowych stylizacji i można je łączyć z chinosami, jeansami lub tweedami.

pixel