Moro
M – moro
Moro to drobny, maskujący wzór na tkaninie o kolorze khaki. W oryginale występuje w barwie oliwkowozielonej, ale w ostatnim czasie coraz częściej bywa spotykany także w innych odcieniach, np. w szarym, czarnym, a nawet różowym. Ozdabia się nim np. spodnie męskie, bluzy, kurtki bomberki, t-shirty
Co to jest moro?
Nie bez przyczyny wzór moro kojarzony jest przede wszystkim z wojskiem. Początkowo był używany przy produkcji mundurów właśnie dla Ludowego Wojska Polskiego. Były one pokrywane ciemnymi wzorami, paskami albo cętkami. Ubrania moro świetnie się sprawdzały, dlatego rozszerzono użycie tego wzoru na inne części garderoby żołnierzy.
Skąd pochodzi słowo moro?
Niektórzy wskazują, że termin „moro” do Polski przywędrował z Francji, ale jest to mało prawdopodobne. Bardziej możliwe jest to, że zaczerpnięty został z języka hiszpańskiego. Hiszpanie określają tym słowem osobę mieszkającą w Północnej Afryce albo pochodzącą z arabskiej wioski (chodzi o kolor skóry). Odnosi się również do maści szarego konia. Jednak pierwotnie „moro” pochodzić ma z greckiego „mauros”, które oznacza „czarny, bardzo ciemny”.
Czy moro nadaje się tylko dla wojska?
Moro w drugiej połowie ubiegłego stulecia używany był do produkcji mundurów nie tylko dla wojska, ale także dla milicji obywatelskiej, lotnictwa, straży pożarnej czy służby więziennej. Wyróżniono sześć typów tego wzoru, a każdy z nich przeznaczony był dla innej formacji. Różniły się one kolorami, mnogością i natężeniem cętek.
Obecnie moro to bardzo popularny deseń, którym zdobi się stroje zarówno męskie, jak i damskie. Ubrania tego typu, ze względu na charakter i historię wzoru, pasują przede wszystkim do luźnych, sportowych stylizacji. Są lubiane, bowiem wyglądają stylowo, przyciągają wzrok i wyróżniają z tłumu.